Czego nie wiesz o kwasie hialuronowym

Skuteczność kwasu hialuronowego = jego masa cząsteczkowa

W redukcji zmarszczek bardziej skuteczne będą preparaty o niskiej masie cząsteczkowej, bo takie potrafią wykorzystać wszystkie zalety tej substancji. Najszybsze i trwalsze efekty przynoszą również podskórne zastrzyki  z kwasem hialuronowym. Wykorzystywane są do redukcji zmarszczek, podniesienia i modelowania policzków, poprawy kształtu i powiększenia ust, korekcji rysów i kształtu twarzy. A także głębokiego nawilżenia i poprawy sprężystości skóry twarzy, szyi dekoltu i dłoni.
 

 
W suplementach kwas hialuronowy wykorzystuje się ten o małej masie cząsteczkowej, dzięki czemu jego cząsteczki z krwi przenikają szybko do tkanek i uzupełniają jego braki.

Im jesteśmy starsi tym mamy go coraz mniej

Ciało osoby ważącej  70 kg zawiera około 15g kwasu hialuronowego. 1/3 , czyli 5g jest codziennie wymieniana, ponieważ substancja ta ulega szybkiej degradacji. Tempo wymiany zmniejsza się wraz z wiekiem. Od około 40 roku życia jego poziom zaczyna gwałtownie spadać. W wieku 70 lat jego ilość obniża się o 80% porównując do ilości jaką mamy w wieku 40 lat. Tego procesu niestety nie można zatrzymać, ale możemy go opóźnić. Według naukowców niski poziom kwasu hialuronowego może wynikać z niskiego poziomu cynku i magnezu. Warto więc zadbać o dobrze zbilansowaną dietę.

W publikacjach można znaleźć opis o seniorach z japońskiej wioski Yuzurihara, którzy prawdopodobnie dzięki odpowiednio dobranej diecie zawdzięczają długie życie, a także mimo sędziwego wieku większość z nich miała gładką skórę, elastyczne stawy, dobry wzrok (niewielu z nich nosiło okulary), i gęste włosy. Idźmy za przykładem i zastanówmy się nad zmianą naszej diety albo wspomóżmy się suplementacją z kwasem hialuronowym.

Poprawia kondycję skóry

Kwas hialuronowy wiąże się z wodą, wypełnia przestrzeń międzykomórkową, dzięki czemu wygładza skórę i zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Od tego jakie mamy stężenie kwasu hialuronowego zależy nasze napięcie w skórze, utrzymuje włókna kolagenowe w dobrej kondycji, nawilżając i owijając je. Kolagen natomiast odpowiada za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Kwas hialuronowy wspomaga także transport substancji aktywnych do naskórka. Kwas hialuronowy jest substancją wchłaniającą wodę (higroskopijną). W środowisku wodnym jego cząsteczki mogą zwiększyć swoją objętość tysiąckrotnie. Jedna cząsteczka absorbuje około 250 cząsteczek wody (1g zatrzymuje 6 litrów wody) .

Zmniejsza ból stawów

Kwas hialuronowy znajduje się we wszystkich kościach , łącząc tkanki, stawy, ścięgna w całym ciele. Jest składnikiem błony maziowej, produkującej maź stawową, której zadaniem jest nawilżenie chrząstek stawowych, zmniejszając tarcie  w stawie i zabezpieczając przed szybkim uszkodzeniem. Dlatego suplementy kwasu hialuronowego stosuje się w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Eliminuje suchość oczu

Ponieważ kwas hialuronowy doskonale  zatrzymuje wilgoć często stosowany jest w celach łagodzenia dolegliwości suchego oka. Krople do oczu zawierają 0,2-0,4 % kwasu hialuronowego. Nowym rozwiązaniem w terapii suchego oka są specjalne soczewki kontaktowe, które zawierają wolno uwalniający się kwas hialuronowy. Krople zalecane są dla osób po operacji oczu, przy zapaleniu spojówek, przy przesuszonych oczach od klimatyzowanych pomieszczeń.

Iniekcja śródskórna nie zapewni trwałych efektów

Wstrzyknięty kwas hialuronowy powoli się wchłania, co jest jego wadą i zaletą. Zaletą ponieważ nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie tzw “efektu maski”. Wadą, bo dla podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Jeśli z jakiegoś powodu zostanie źle podany , można go od razu usunąć za pomocą wstrzyknięcia rozkładającego go enzymu – hialuronidazy.
 

 
Czas utrzymania się kwasu  hialuronowego zależy od miejsca, w które preparat został zaaplikowany, rodzaju kwasu hialuronowego, naszego trybu życia, codziennej pielęgnacji skóry, ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a także rodzaju skóry.

Łagodzi objawy zgagi

Dzięki nowym zadaniom wiemy, że zażywanie suplementów z kwasem hialuronowym może pomóc zmniejszyć  objawy choroby refluksowej przełyku. Zadaniem kwasu hialuronowego w takim przypadku jest powleczenie uszkodzonej wyściółki przełyku i przyśpieszenie procesu jej gojenia. Prowadzone są badania, które pokazują, że przyjmowanie suplementów kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny  wraz z lekami zmniejszającymi stężenia kwasu żołądkowego redukuje objawy refluksu o 60 % skuteczniej, niż gdy stosowane są tylko leki obniżające poziom kwasu solnego.

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617