Jak głębokość działania peelingu wpływa na efekty zabiegu

Sezon jesienno-zimowy to idealny moment na wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego na twarz przy użyciu peelingu. Postaram się przybliżyć wam pokrótce ich działanie.

Peelingi dzieli się między innymi według trzystopniowej skali głębokości ich działania dzieląc je na peelingi powierzchowne, średnie i głębokie. Wybór odpowiedniego peelingu dla danego klienta zależy od wielu czynników. Przede wszystkim przed przystąpieniem do zabiegu należy przeprowadzić wywiad z klientem na temat jego oczekiwań dotyczących efektów zabiegu lub serii zabiegów oraz przedyskutowania obaw jeśli takowe są. Należy też sprawdzić stan kondycji skóry i wypełnić stosowną ankietę z brakiem przeciwwskazań do zabiegu a także omówić pielęgnację domową, która stanowi bardzo ważny element. Na tej podstawie po wywiadzie i ocenie skóry będzie można lepiej dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu i zdecydować czy ma to być peeling złuszczający czy nie złuszczający.

Działanie peelingów

Peeling chemiczny to jedna z wielu technik odnowy skóry, która polega na rozluźnieniu komórek osłabionej zewnętrznej warstwy naskórka i ułatwieniu jej usunięcia. Najbardziej popularnymi substancjami wykorzystywanymi w peelingach chemicznych są kwasy.

Tak jak wspomniałam wyżej peelingi na bazie kwasów pomagają w usunięciu komórek zewnętrznych warstwy naskórka tak zwanych keratynocytów, łamiąc osłabione wiązania, które łączą te komórki. W zależności od mocy substancji aktywnych, poziomu pH oraz nośników zawartych w preparacie złuszczającym komórki rozwarstwiają się i odczepiają. Najpierw w górnych warstwach naskórka (w warstwie rogowej), a następnie w warstwach znajdujących się niżej, w których martwe komórki są ściśle ze sobą ułożone. Wraz z trwaniem procesu złuszczania lub podczas kolejnych zabiegów substancje mogą penetrować w głąb naskórka i osłabiać wiązania między komórkami w niższych warstwach. Takie działanie stanowi impuls do uruchomienia przez naszą skórę naturalnych procesów regeneracji, który skutkuje przechodzeniem do wyższych warstw naskórka nowych komórek, a tym samym wyraźnemu poprawieniu wyglądu skóry.

Peelingi powierzchowne

Tego rodzaju peelingi są najczęściej wykonywane, są najbezpieczniejszą formą peelingu. Do tej kategorii należą między innymi kwasy AHA i BHA. Do AHA (alfa-hydroksykwasów) zaliczamy kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy, cytrynowy. Do BHA (beta-hydroksykwasów) zaliczamy kwas salicylowy, ale uwaga używanie tego kwasu przy wyższych stężeniach uznaje się go za peeling średniogłęboki! Pośród substancji znajdujących się w preparatach złuszczających możemy także wybierać moc stężeń. W zależności od stężenia, wartości pH i rodzaju kwasu czy AHA czy BHA, moc peelingów powierzchownych może wykraczać poza tą głębokość. Wtedy możemy zaliczyć je do peelingów o średniej głębokości! Jak sami widzicie nie jest to zabawa.

Oprócz stężenia i pH na moc peelingów ma wpływ także zastosowany w preparacie system nośników oraz użyte w nim substancje aktywne. Dlatego też, żeby ocenić wytrzymałość skóry i jej reakcję, należy znać zarówno pH peelingu jak i końcowe stężenie zawartych w nim kwasów. Peelingi powierzchowne zaleca się w zabiegach zalecanych przy zwalczaniu pierwszych oznak starzenia się skóry, ze zmianami hormonalnymi, przy trądziku i trądziku różowatym, przy kuracjach dla skóry odwodnionej. Zabiegi te działają korzystnie zarówno na poprawę ogólnego stanu i wyglądu skóry, jak i usuwają nagromadzone martwe komórki naskórka, jednocześnie dodając skórze blasku i poprawiając strukturę skóry. Tak naprawdę na każdą zmianę w obrębie naskórka może zostać położony powierzchowny peeling chemiczny.

Bardzo istotną rzeczą jest to, że peelingi powierzchowne nie wymagają wyłączenia się na jakiś czas z życia, są bezpieczne, często niezauważalne dla drugiej osoby. Tak naprawdę często stanowią alternatywę dla terapii przeciwtrądzikowej, zabiegów bankietowych lub szybkiej rewitalizacji skóry. Kolejną pozytywną rzeczą jest bardzo duży wybór substancji aktywnych czyli kwasów użytych w peelingu. Pozwala to na indywidualne dobranie peelingu pod względem siły i działania do potrzeb skóry.

Peelingi średniogłębokie

Peelingi o średniej głębokości wnikają do zewnętrznej warstwy skóry właściwej (czyli warstwy brodawkowej). Warstwa ta łączy się w warstwą podstawną naskórka, jest odpowiedzialna za dostarczanie substancji odżywczych do naskórka oraz za kontrolowanie temperatury skóry. Główny jej budulec stanowią włókna kolagenu i elastyny, które tworzą elastyczną siatkę, warstwa ta odgrywa istotną rolę w walce z infekcjami. Dlatego działanie peelingów na tej warstwie skóry z uwagi na rolę jaką pełni, powinno być dobierane i wykonywane z wielką ostrożnością. Czas rekonwalescencji może być dłuższy niż przy peelingach powierzchniowych ale należy pamiętać że peelingi średniogłębokie działają na problemy występujące na głębszych poziomach skóry. Na przykład przy problemie skóry spowodowanym foto uszkodzeniami dopiero zastosowanie peelingu o średniej głębokości może przynieść efekt.

Peelingi głębokie

Ten rodzaj peelingu dociera jeszcze głębiej, mianowicie do warstwy siateczkowej skóry właściwej, która ma budowę gęstą i sztywną. Znajdują się w niej gruczoły łojowe i potowe, a także mieszki włosowe. A także komórki kontrolujące reakcje alergiczne, makrofagi zwalczające bakterie i wirusy, a przede wszystkim białka produkujące fibroblasty tak zwane komórki młodości. Dlatego tak ważne jest aby nie naruszyć tej warstwy mocno, jednym słowem żeby jej nie uszkodzić. Peelingi na tej głębokości powinny być wykonywane w gabinetach lekarskich, są zarezerwowane dla osób z ciężkim foto uszkodzeniem skóry i nasilonym powstawaniem zmarszczek.

Przy wykonywaniu takich peelingów należy stosować się do procedur związanych z możliwością kontaktu z krwią, zastosowania środków znieczulających. Po zabiegu istnieje prawdopodobieństwo podawania doustnych leków, czas rekonwalescencji może trwać 2 tygodnie lub dłużej, w zależności od procesów regeneracji skóry. Takie zabiegi wymagają specjalnej pielęgnacji domowej.

Przeciwwskazania do wykonywania peelingów

 • opryszczka
 • ciąża i laktacja
 • stosowanie preparatów z witaminą A (zewnętrznie i wewnętrznie)
 • gorączka (stan zapalny organizmu)
 • alergie skórne
 • brodawki wirusowe
 • niezagojone rany, otarcia
 • radioterapia i chemioterapia
 • nadwrażliwość na światło i brak ochrony przeciwsłonecznej
 • skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)
 • choroby nerek, serca, wątroby ( dotyczy głównie peelingów medycznych )
 • zmiany naczyniowe ( dotyczy niektórych peelingów )

Podsumowanie

Co daje nam regularne stosowanie peelingów? Przede wszystkim usuwa zrogowaciały naskórek, dzięki temu substancje aktywne zawarte w kosmetykach będa lepiej wchłaniane, wygładza skórę, oczyszcza i zwęża pory, zapobiega nadmiernemu powstawaniu zaskórników. Regularne stosowanie peelingów poprawia krążenie w skórze, dzięki temu nasza skóra jest świetlista, widocznie rozjaśniona. Dzięki peelingom możemy poprawić kondycję naszej skóry a także jej koloryt, pozbyć się przebarwień i niechcianych niedoskonałości.

Różne niedoskonałości skóry występują na różnych jej poziomach. Warto zacząć od lżejszego peelingu i stopniowo przechodzić do silniejszych zabiegów, pod warunkiem że jest to konieczne dla naszej skóry.
Dziś peelingi chemiczne przeszły długą drogę, możemy za pomocą różnych innych substancji czynnych sterować siłą i efektem danego peelingu.

Rozpoczęcie kuracji w gabinecie kosmetologicznym peelingami chemicznymi powierzchniowymi lub w niektórych przypadkach średnio głębokimi wpływa pozytywnie zarówno na efekty szybkie jak i  długoterminowe zabiegu. Ponadto peelingi powierzchowne możemy wykonywać przez cały rok!

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617