Kwas traneksamowy

Witajcie tym razem o temacie który pojawiał się już kiedyś na blogu dermacare, chodzi o przebarwienia. Od dawna kosmetologia próbuje znaleźć złoty środek w walce z przebarwieniami i skórą naczyniową. Jak się przypadkiem okazało skuteczną odpowiedzią na tego typu problemy jest używany od dawna w medycynie kwas traneksamowy.

Zacznijmy od początku. Jego łacińska nazwa to Acidum tranexamicum jest on organicznym związkiem chemicznym pochodzącym z grupy aminokwasów. Po raz pierwszy został opisany w 1962 roku jako lek o działaniu przeciwkrwotocznym, natomiast w 2011 roku został wpisany na listę najważniejszych proponowany przez Światową Organizację Zdrowia. Kwas traneksamowy charakteryzuje się działaniem przeciwkrwotocznym. Początkowo wykorzystywany był jedynie w medycynie jako środek do zmniejszania krwawienia po ciężkich operacjach, w przypadku krwawień mających związek z zażywaniem niektórych leków, a także przy urazach.

Obecnie kwas ten stosowany jest z powodzeniem w kosmetologii, jego wpływ na przebarwienia został przypadkowo odkryty w 1976 roku, kiedy to w wyniku leczenia pacjentów z przewlekłą pokrzywką skórną doszło do zmniejszenia melasmy czyli przebarwień na skórze.

Problematyka

Problem przebarwień bardzo często idzie w parze ze skórą naczyniową. Skóra naczyniowa natomiast cechuje się nadmierną reaktywnością, objawiającą się rumieniem i teleangiektazjami. Rumień w początkowej fazie może być mijający to znaczy że pojawia się w określonych sytuacjach i przechodzi po jakimś czasie ale potrafi też przejść w trwałe zmiany, objawiające się stałym, nieestetycznym zaczerwienieniem z widocznymi drobnymi naczynkami na skórze. Niestety taki stan skóry, cechujący się nadmierną wrażliwością i nadreaktywnością naczyniową powoduje, że wybór odpowiedniej terapii kosmetycznej jest utrudniony. W szczególności kiedy dodatkowo na takiej skórze naczyniowej powstają przebarwienia. Są to szarobrązowe lub brązowe plamy najczęściej zlokalizowane w miejscach najczęściej wystawianych na promieniowanie UV. Plamy dodatkowo otoczone są rumieniem. Przebarwienia powstałe na skórze naczyniowej są trudne do zlikwidowania ze względu na wielkość i ilość naczyń krwionośnych.

Wiele preparatów wyrównujących koloryt i rozjaśniających przebarwienia bardzo często działa drażniąco i wysuszająco na skórę. Zastosowanie takich substancji skutkuje dodatkowo podrażnieniem skóry i nasileniem rumienia co dodatkowo wygląda nieestetycznie i jest uciążliwe. Dzięki działaniu kwasu traneksamowego jesteśmy w stanie walczyć z przebarwieniami skóry naczyniowej. Kwas jest łagodny i bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. Dzięki właściwościom pozwalającym na hamowanie kumulacji melaniny bardzo dobrze likwiduje widoczne przebarwienia skóry dodatkowo zabezpieczając przed powstawaniem nowych zmian skórnych oraz łagodzi stany zapalne, a także jest pomocny w walce z trądzikiem różowatym.

Podsumowanie – terapia łączona

Kwas traneksamowy może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami takimi jak witamina C, kwas azelainowy, kojowy, cytrynowy lub hialuronowy. Idealne działanie przynosi połączenie kwasu traneksamowego z peelingiem chemicznym. W pielęgnacji domowej bardzo dobrze sprawdzają się dermokosmetyki w postaci serum liposomowego, żelu lub kremu. Połączenie kwasu traneksamowego z kwasem hialuronowym daje idealny produkt o kompleksowym działaniu rozjaśniająco nawilżającym.

Kwas hialuronowy powoduje zatrzymanie wody w skórze, a kwas traneksamowy naprawia naskórek, zapobiegając tym samym przeznaskórkowej utracie wody. Taką linie produktów dostaniemy pod nazwą HydradermHyal TRX, kosmetyki i zabiegi z kwasem traneksamowym można stosować również profilaktycznie.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617