Odsłaniamy stopy

Witajcie tym razem krótko o stopach! W tym roku lato zawitało do nas znacznie szybciej niż zwykle. W związku z tym sandały, klapki, wakacje na plaży sprawiają że chcemy szybko i skutecznie poprawić wygląd naszych stóp a przy okazji poprawimy komfort codziennego chodzenia.
 

 
Czy wiecie, że skóra na stopach jest dwukrotnie grubsza niż na innych partiach ciała? W warstwie rogowej naskórka stóp łatwo dochodzi do przesuszenia co wiąże się z brakiem gruczołów łojowych i dużą ilością gruczołów potowych. Specyficzny układ ułożenia włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej stóp powoduje, że jest ona mniej elastyczna i bardziej zbita niż np na udzie.
Naczynia krwionośne, chłonne i włókna nerwowe są położone bliżej powierzchni, przez co stopy są bardziej narażone na odczuwanie dyskomfortu np. zapięcie w formie paska na bucie.

Niesforne paznokcie

 
Jednym z kluczowych problemów paznokci jest ich wrastanie, bardzo często jest to spowodowane nieodpowiednim przycięciem płytki paznokcia, która wbija się w boki palców tzw wały paznokcia. Taki paznokieć łatwiej się kruszy, a jego zawinięty odłamek może dostać się pod skórę i wywołać stan zapalny. Na wrastanie narażone są również paznokcie zbyt grube z tendencja do zawijania się oraz cienkie takie jak np u niemowląt. Wrastanie często pojawia się gdy zaczynamy za mocno przycinać paznokcie na bokach. W takich przypadkach pomocy należy szukać u podologa czyli specjalisty od problemów stóp, który nałoży na płytkę specjalne klamry prostujące paznokieć.
 

Odciśnięcia

W miejscach, gdzie skóra jest stale narażona na uciskanie przez obuwie, (najczęściej na palcach) powstają bolesne zgrubienia nazywane nagniotkami. Nie wolno usuwać ich na siłę wycinając nożyczkami lub cążkami czy tym bardziej nakłuwając. Gdy są jeszcze niewielki można zastosować preparat na odciski lub plaster. Gdy są już duże i uciążliwe należy usunąć je w gabinecie podologicznym lub kosmetologicznym zajmującym się takimi rzeczami.
 

Ścieranie rogów

Zrogowaciały naskórek należy usuwać regularnie, można wykonywać to samemu na sucho specjalną tarką lub peelingiem na mokro podczas kąpieli. Jeśli naskórek pomimo pielęgnacji wciąż narasta należy przyjrzeć się naszym stopom i sprawdzić gdzie narasta go więcej a gdzie mniej. W okolicach przedstopia przy drugim, trzecim, czwartym palcu jeśli w tym miejscu narasta nam szybciej może to oznaczać, że mamy płaskostopie poprzeczne lub problemy ze stawami biodrowymi świadczące o wadzie postawy. Nasz organizm jest tak zaprogramowany, że w razie jakichkolwiek negatywnych zmian w tym przypadku pojawiających się zgrubień naskórka, organizm próbuje chronić obciążony rejon stopy taką dodatkową skórą przed nadmiernym naciskiem.
Przy takim problemie oprócz pielęgnacji polegającej głównie na stosowaniu kremów z mocznikiem należy zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub ortopedy, który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Można także udać się do sklepu obuwniczego z ortopedycznymi butami i tam na miejscu w specjalnym urządzeniu sprawdzić stan naszych stóp pod kątem nachyleń i dobrać odpowiednie wkładki do obuwia.

Na siłowni i na basenach

Najczęstszym problemem gołych stóp u osób przebywających w dużych skupiskach ludzi są kurzajki. To wirusy, najczęściej łapiemy je chodząc boso na basenie, saunie, siłowni lub innych miejscach gdzie jest dużo wilgoci i przebywa wiele osób. Wirusy te przyklejają się do mokrej i spoconej skóry, kurzajki często pojawiają się na stopach i dłoniach, wyglądają jak małe kuleczki i należy szybko z nimi walczyć aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się bądź zarażania innych. Można smarować je odpowiednimi preparatami a w ciężkich przypadkach należy udać się do dermatologa.

Zamaskowana grzybica

W początkowej fazie rozwoju grzybica nie daje żadnych objawów i może być niewidoczna, często mylona z suchą skórą. Świąd może pojawiać się na ostatnim etapie rozwoju. Bardziej charakterystyczne objawy dla tego schorzenia to złuszczanie się naskórka tzw macerowatość, mikroranki oraz zmiany między palcami stóp a w przypadku grzybicy paznokci powstaje charakterystyczna żółta płytka. Na tą dolegliwość można stosować spreje do stóp, maści takie jak Clothrymazol czy lakiery przeciwgrzybicze a jeśli problem nie znika należy udać się do lekarza.
Jak grzybicy zapobiegać? Należy suchym ręcznikiem dokładnie osuszyć stopy i przestrzenie między palcami po każdym kontakcie stóp z wodą, można także stosować preparaty dezynfekujące np Octonisept zwłaszcza po wyjściu z basenu lub sauny.
 

Jegomość szanowny Haluks

Dla wszystkich miłośniczek chodzenia na wysokich obcasach mam złą wiadomość, niestety taki styl bardzo często prowadzi do powstania haluksów, problemowi temu sprzyja również wielogodzinna praca stojąca  a także nadwaga. Haluks można niestety także odziedziczyć, niektóre osoby mają tendencje do rozluźniania się struktur stabilizujących stopę. Z haluksem można walczyć za pomocą ćwiczeń i specjalnych nakładek, można go także operować ale ważna jest wtedy również rehabilitacja i ćwiczenia aby podtrzymać efekt zabiegu i nie dopuścić do dalszej deformacji.
 

 

Ładne stopy to duży atut, ale prawda jest taka, że każdy z nas ma z nimi jakiś problem a większość ludzi niestety na co dzień zaniedbuje ten problem i przypomina sobie o nim dopiero latem. Przez lata pracy naoglądałam się już różnych rzeczy i wierzcie mi, stopy mimo że zazwyczaj ich nie widać bo większość czasu chodzimy w pełnym obuwiu zasługują na taką samą uwagę jak wasze twarze czy dłonie bo tak samo ciężko się je później leczy.

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617