Peeling kawitacyjny czy oczyszczanie manualne?

W tym temacie bloga postaram się przybliżyć różnicę między peelingiem kawitacyjnym, służącym do oczyszczania skóry, a klasycznym manualnym oczyszczaniem. Pewnie zastanawiacie się czy i kiedy peeling kawitacyjny jest lepszy od tradycyjnego oczyszczania manualnego a kiedy wręcz przeciwnie?

 

 

Zaczniemy od peelingu kawitacyjnego

Na pewno zaletą peelingu kawitacyjnego jest to że jest on całkowicie bezbolesny, stanowi alternatywę dla tradycyjnej metody manualnego oczyszczania i jest polecany dla osób zrażonych innymi bardziej męczącymi i bolesnymi zabiegami oczyszczającymi. Zabieg ten sprawdza się szczególnie u osób z wrażliwą, delikatną skórą skłonną do podrażnień i popękanych naczynek, nie mogących korzystać z oczyszczania manualnego.

 

 

 

 

Główny efekt jaki uzyskujemy po zabiegu peelingu kawitacyjnego

  • odświeżona i oczyszczona skóra
  • poprawa mikro krążenia w skutek dotlenienia, nawilżenia i odmłodzenia skóry (szczególnie wrażliwej skłonnej do podrażnień z popękanymi naczynkami), poprzez mikro masaż wywołany drganiami fal ultradźwiękowych
  • dzięki poprawie mikro krążenia skóry dochodzi do wytwarzania nowych komórek
  • usuwane są wszystkie zanieczyszczenia, zaskórniki, łój oraz resztki kosmetyków w wyniku czego uzyskujemy efekt sterylizacji

Przewagą peelingu kawitacyjnego nad tradycyjną metodą, jest osiągnięcie efektu wygładzenia skóry, który jest natychmiastowo wyczuwalny, dzięki temu skóra zostaje uwolniona od obumarłych komórek, mieszki włosowe zostają otwarte a pory oczyszczone.  Jak pisałam wyżej, dzięki temu na skórze nie ma pozostałości łoju i resztek kosmetyków.  Regularne stosowanie peelingu kawitacyjnego może pomóc zapobiegać wielu dolegliwościom skóry oraz procesom starzenia.  Pamiętajmy jednak że wszystko należy robić z umiarem. Peeling kawitacyjny nie może być traktowany jako jedyna forma pielęgnacji, szczególnie przy skórach problematycznych, łojotokowych.

W przypadku skór łojotokowych z tendencja do nadmiernego przetłuszczania, zabieg z peelingiem kawitacyjnym może być jedynie uzupełnieniem kuracji wspomagających ale mechanicznego oczyszczania skóry lub peelingu chemicznego niestety nie zastąpi.

 

Różnice Peeling kawitacyjny Manualne oczyszczanie skóry
Przygotowanie skóry do zabiegu rozprowadzenie równomierne wody nakładanie kosmetyków spulchniających, peelingów
Sposób oczyszczania metalowa szpatułka przekazuje ultradźwięki na skórze spulchnianie skóry wapozonem, mechaniczne wyciskanie, nakłucia
Efekt oczyszczenie, wygładzenie, rozjaśnienie, przygotowanie skóry do dalszych zabiegów zaczerwienienie, lekkie spuchniecie, oczyszczenie głębokich porów
Wady brak, ewentualnie przeciwwskazania do zabiegu zaczerwienienia od uciskania i nakłuć, zabieg lekko bolesny
Opinie skuteczna metoda dla skóry normalnej, uzupełnienie kuracji kosmetycznych, powierzchniowe oczyszczenie skóry, przygotowanie sk ory do wchłanianai substancji aktywnych niezastąpione dla skór problematycznej, z rozszerzonymi widocznymi porami,
Przeciwwskazania ciąża, padaczka, metalowe implanty w ciele, wady serca, choroby tarczycy, rozrusznik serca, nowotwór, uczulenie na substancje kosmetyczne, zakażenia skóry astma (para z wapozonu), uczulenie na substancje kosmetyczne, zakażenia skóry (np. opryszczka), trądzik różowaty, cera naczynkowa

 

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego

  • ciąża
  • padaczka
  • rozrusznik serca
  • metalowe części w ciele
  • choroby tarczycy (guzki)
  • niewydolność krążenia
  • zakażenia skóry np opryszczka
  • nowotwór
  • uczulenie na substancje kosmetyczne
  • stany gorączkowe, częste występowanie migren

Jak wygląda zabieg i co to jest peeling kawitacyjny?

Po zrobionym demakijażu i wstępnej analizie skóry, pierwszym działaniem jest zwilżenie skóry, następnie kosmetolog rozprowadza ultradźwięki za pomocą specjalnej szpatułki. Pamiętajmy, że fale ultradźwiękowe działają tylko wtedy, kiedy skóra jest wilgotna, dlatego ważne jest, by ją odpowiednio zwilżyć. Po tym procesie skóra jest gotowa do następnych zabiegów np. nawilżających. Często w gabinetach peeling kawitacyjny wykonuje się przed rozpoczęciem innego zabiegu, skóra wtedy jest odpowiednio oczyszczona, wygładzona i przygotowana na wchłanianie substancji odżywczych w dużej mierze dzięki usunięciu martwych komórek z naskórka.

Jak często wykonywać zabieg?

 

 

Zabieg można wykonać jednorazowo lub raz w tygodniu przez okres kilku tygodni w zależności od rodzaju skóry i problemu (wtedy należy skonsultować to z kosmetologiem). Aby utrzymać efekt na skórze a także gładkość i zdrowy wygląd, należy wykonywać zabieg przynajmniej raz w miesiącu.

Peeling kawitacyjny nie jest peelingiem chemicznym, NIE ZŁUSZCZA NASKÓRKA!!

Manualne oczyszczanie twarzy

To jedna z najstarszych metod oczyszczania twarzy a jak na razie jedna z najbardziej skutecznych. Zabieg jest niestety mało komfortowy i czasochłonny. Jak naprawdę wygląda ten zabieg? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? Dowiecie się za chwile.

Manualne oczyszczanie to nic innego jak ręczne usuwanie wykwitów skóry w postaci zaskórników otwartych, zamkniętych, krost i prosaków.  Dodatkowo w czasie zabiegu wykonywane są inne czynności, które mają nam ułatwić i pomóc dokładnie wykonać pracę manualnego oczyszczania.

 

 

Na czym polega zabieg?

Po wykonanym demakijażu skóry i wstępnej jej analizie, można wykonać odświeżający peeling np enzymatyczny, drobnoziarnisty co ma na celu pozbycie się starych komórek naskórka. Rodzaj peelingu należy dobrać do rodzaju cery. Kolejny etap to rozpulchnienie skóry, obecnie najczęstszym rodzajem rozpulchniania skóry jest użycie wapozonu, urządzenia emitującego parę wodną. Następnie należy przejść do głównej fazy zabiegu jakim jest oczyszczanie, należy zrobić to szybko tak nie dopuścić do obkurczenia porów skóry. Podczas zabiegu dokonywane są uciski na skórze w miejscach gdzie występują zmiany. Uciski powinny być wykonywane jedynie opuszkami palców, nie paznokciami a po usunięciu zmian należy dokładnie zdezynfekować miejsca poddane zabiegowi. Kolejnym krokiem jest nałożenie maski lub ampułki łagodzącej, nawilżającej lub ściągającej w zależności od rodzaju i stanu skóry.

Wskazania do oczyszczania manualnego

  • zaskórniki, krosty
  • zanieczyszczona skóra
  • nadmierne wydzielanie sebum

Przeciwwskazania do oczyszczania manualnego

  • aktywna opryszczka
  • stany zapalne i ropne skóry
  • uczulenie na składniki kosmetyczne
  • astma
  • skóra naczynkowa, wrażliwa
  • trądzik różowaty

Skóra po zabiegu manualnego oczyszczania może być lekko podrażniona, zaczerwieniona oraz spuchnięta. Oczyszczanie manualne powinno się wykonywać dosyć często, czasami nawet co cztery tygodnie ale odstęp pomiędzy zabiegami tak naprawdę jest uzależniony od rodzaju skóry, intensywności zmian oraz jej codziennej pielęgnacji w domu.

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617