Profesjonalny demakijaż – kilka kroków podstawowej pielęgnacji skóry twarzy

Wiele osób nie jest świadomych że wykonanie codziennego demakijażu jest bardzo ważne, a także zdrowe dla kondycji naszej skóry. Aby skóra mogła przyciągnąć składniki aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych-pielęgnacyjnych, musi być dobrze przygotowana. Pierwszym a zarazem bardzo ważnym krokiem jest oczyszczenie skóry, tak zwany demakijaż. 
 

 
Na co dzień w gabinecie staram się uświadomić klientów gdzie najczęściej popełniają błąd. Choć wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niestety wielu osobom zdarza się to bardzo często.

Ważne!

Odpowiednio dobrane preparaty i techniki oczyszczania skóry twarzy mogą pomóc przy wymagającej skórze i odwrotnie, niewłaściwie dobrane poprzez naruszenie ochronnego płaszcza hydrolipidowego i pH skóry mogą jej zaszkodzić.

Podstawową pielęgnację skóry możemy podzielić na cztery etapy:

  1. Demakijaż
  2. Oczyszczanie
  3. Tonizowanie
  4. Nawilżanie i natłuszczanie

Dokładne oczyszczenie to podstawa pielęgnacji. Skóra, która jest dokładnie oczyszczona z resztek makijażu, kurzu, łoju, potu, zanieczyszczeń fruwających w powietrzu a także obumarłych komórek warstwy rogowej naskórka jest zdrowsza, gładsza, starzeje się wolniej i ma mniej przebarwień. Pory na skórze są mniej widoczne, nie jest szara, ziemista, substancje czynne mogą lepiej przenikać w głąb skóry, dzięki czemu ich efekt jest bardziej widoczny.
 

 
Demakijaż zazwyczaj zaczynamy od okolicy oka, wykonujemy go bardzo delikatnie ponieważ skóra wokół oka jest delikatna i skłonna do podrażnień. Do demakijażu oczu należy używać preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Najczęściej są to produkty płynne np: olejki hydrofilowe, płyny micelarne, płyny dwufazowe oraz mleczka. Preparaty te należy nanieść na wacik i położyć delikatnie na zamkniętej powiece, aby rozpuścić produkty stosowane do makijażu. Staramy się nie pocierać powieki, nie naciągamy skóry, ponieważ może to wywołać podrażnienia a górne rzęsy zmywamy ruchem od góry w dół nie na bok!  

Do demakijażu skóry twarzy a zwłaszcza wrażliwej, suchej i nadreaktywnej warto wybierać preparaty o tłustrzej konsystencji takie jak mleczka, śmietanki czy olejki hydrofilowe. Jeśli produkt tego wymaga, należy go po zastosowaniu spłukać wodą jeśli nie, to wystarczy nanieść na płatek kosmetyczny i tym sposobem oczyścić skórę. Do demakijażu skóry tłustej bądź mieszanej stosujemy lżejsze mleczka, delikatne żele i płyny micelarne, można użyć kosmetyków na bazie kwasów owocowych “aha”. Przy takich skórach zaleca się zmycie resztek kosmetyków kilka razy letnia wodą.
 

 
Osobiście polecam zmywanie skóry w kilku etapach. Najpierw demakijaż ust i oczu, potem olejkiem hydrofilowym lub mleczkiem zmywamy z twarzy pozostały makijaż. Jeśli produkt jest bezpośrednio nakładany na twarz dłonią można okrężnymi ruchami wykonać masaż twarzy około 1 minuty, potem dokładnie opłukać wodą. Na tak oczyszczoną i przygotowaną skórę nakładamy tonik, ja proponuję płyn liposomowy, który nie tylko nawilża, koi, przywraca naturalne pH ale także pomaga odbudować płaszcz hydrolipidowy. Możemy taki produkt nałożyć dłońmi albo zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Gdy preparat się wchłonie, zazwyczaj następuje to po 30 sekundach nakładamy serum, krem pod oczy i krem do twarzy. Oczywiście wszystkie kosmetyki po kolei z lekkim odstępem czasowym, aby produkty po połączeniu się nie zważyły.

Pamiętaj

Nie należy zostawić skóry zwilżonej tylko wodą lub tonikiem. Woda na jej powierzchni będzie odparowywać, co może spowodować nadmierne przesuszenie. Dlatego tak ważne jest aby po oczyszczeniu/umyciu twarzy nałożyć produkt pielęgnacyjny i nawilżający. Czy wiesz, że aż 80% problemów skórnych spowodowanych jest niewłaściwą pielęgnacją. Klienci często nieświadomie szkodzą sobie poprzez złe nawyki i nieprawidłowo dobrane produkty do pielęgnacji.
 

 

Garść przydatnych informacji

HYDROLIWKA – jest to forma olejku hydrofilnego przyciągającego wodę przeznaczona głównie dla skór suchych, wrażliwych oraz do makijażu wodoodpornego. Idealna dla skór z zaburzoną równowagą hydrolipidową. Dzięki temu że w swoim składzie zawiera wiele drogocennych olejków naturalnych takich jak kukurydziany, migdałowy, sezamowy, winogronowy, słonecznikowy, awokado czy oliwy z oliwek zapewnia łagodne i dokładne zmycie głównie produktów tłustych jakimi są na przykład tłuste podkłady, bazy pod makijaż czy niektóre kremy. Zawsze taki produkt zmywamy ciepłą ale nie gorącą wodą.

PŁYN LIPOSOMOWY to nowy rodzaj produktu do oczyszczania każdego rodzaju skóry. Produkt zawiera pęcherzyki lipidowe przechwytujące zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach, dodatkowo substancje znajdujące się w pęcherzykach liposomowych działają nawilżająco na naskórek.

PŁYN MICELARNY roztwór wodny zawierające w swoim składzie micele czyli mikroskopijne kuleczki, których zewnętrzne cząsteczki mają właściwości hydrofilowe to znaczy przyciągają wodę, odpychają tłuszcze, natomiast te tworzące ich wewnątrz mają hydrofobowe odpychają wodę i doskonale wiążą się z tłuszczami. Dzięki obu cechom doskonale likwiduje wszelkie zanieczyszczenia skóry, zbierając do wewnątrz miceli tłuszcze np tusz oraz nadmiar sebum. Polecane są jako pielęgnacja domowa w celu dokładnego oczyszczania.

Podsumowanie

W sklepach, drogeriach poza różnymi produktami oczyszczającymi możecie znaleźć akcesoria do demakijażu. Są to między innymi: rękawice, ściereczki, gąbeczki, szczoteczki elektryczne i wiele innych. Produkty te mają za zadanie dokładnie oczyścić nasza skórę z resztek makijażu i łoju, ale także działają lekko peelingująco na naskórek. Moim zdaniem nie powinno się używać na co dzień takich akcesoriów, w szczególności przez osoby ze skórą wrażliwą ponieważ możemy nieświadomie zetrzeć warstwę ochronną naskórka. Jeśli już stosujecie takie akcesoria pamiętajcie aby dobrze i dokładnie je oczyścić! Stosując się do opisanych w tym temacie zaleceń utrzymacie skórę w dobrej kondycji i będzie ona dobrze przygotowana pod codzienną pielęgnację.

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617