Senolityki, klucz do wiecznej młodości

Jeśli nie słyszeliście o senolitykach, a zależy wam aby zatrzymać młodość zapraszam do przeczytania poniższego wpisu. Świat medycyny i nauki rozwija się w niesłychanym tempie badania prowadzone nad ograniczeniem i spowolnieniem skutków starzenia się organizmu ludzkiego, będą stanowiły najbardziej istotna część medycyny przyszłości. Aktualnie coraz większą popularność zyskują rozmaite zabiegi z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej, które dążą do zachowania młodego wyglądu. Pamiętajmy, że wraz z upływem lat oprócz naszej skóry starzeją się także wewnętrzne struktury organizmu takie jak naczynia krwionośne, gruczoły, narządy. Dodatkowo choroby przewlekłe, stres i zły tryb życia mogą przyspieszyć starzenie się organizmu. Jak zatem senolityki mogą nam pomóc w tym procesie.

Senolityki – czym są

Słowo “seno” odnosi się do starzejących się komórek, z kolei “lityki” oznacza niszczenie. Senolityki to głównie leki, których zadanie i działanie polega na uśmiercaniu starzejących się komórek. Senolitykiem może być każda substancja bioaktywna na przykład flawonoid, ekstrakt roślinny, który wpływa na przemianę starzejących się komórek. Co ważne i ciekawe senolityki nie wykazują działania na prawidłowe komórki.   Obecnie prowadzi się intensywne badania na zwierzętach i rezultaty są znakomite. Otóż u sędziwych zwierząt zaobserwowano poprawę kondycji serca, zredukowanie kłopotów z poruszaniem się. Naukowcy są niemal pewni, że pomimo różnic między nami i zwierzętami, nowe leki senolityki będą skuteczne także dla nas. Dzięki badaniom na myszach laboratoryjnych udowodniono że żyją dłużej, jeśli uda się zabić w nich stare komórki. Zatem uważa się że należałoby stworzyć mechanizm, który identyfikował by stare komórki, likwidował je ale jednocześnie nie uszkadzał nowych i zdrowych. Pierwszymi opisanymi w literaturze medycznej lekami i substancjami o właściwościach senolitycznych były Dasatinib i Kwercetyna. 

Co to jest Dasatinib

Dasatinib to lek antynowotworowy, zabija wiekowe ludzkie komórki tłuszczowe, a kwercetyna, związek pochodzenia roślinnego, stosowana jako środek przeciwalergiczny i przeciwzapalny. Najlepsze efekty uzyskano przez połączenie obydwóch specyfików. Dasatinib i kwercetyna, oprócz usuwania starzejących się komórek, zmniejszają insulinooporność, białkomocz oraz dysfunkcję nerek. Takie działanie zaobserwowano u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Mało tego senolityki wpływają również na zdolność regeneracji komórek serca, a także komórek mięśniowych, dzięki czemu nasza kondycja fizyczna się wzmocni.

Co to jest Kwercetyna

Kwercetyna to jeden z najliczniej występujących flawonoidów. Jej występowanie zaobserwowano w liściach, łodygach oraz kwiatach wielu roślin. To naturalna substancja występująca w żywności pochodzenia roślinnego, znajdziemy ją w herbacie, winie, sokach owocowych i miodzie. Najbogatsze źródło kwercetyny stanowią owoce takie jak czarna porzeczka, borówka, jabłko, pomarańcze. Do warzyw zaliczamy brokuły, kapustę szpinak do kwiatów głóg, czarny bez, kasztanowiec a do grupy ziół rumianek, dziurawiec i skrzyp polny. Stopień nasilenia substancji w produktach zależy od stopnia dojrzałości rośliny, czynników zewnętrznych, środowiskowych i rodzaju gleby. Pamiętajmy, że obróbka termiczna obniża zawartość flawonoidów i witamin w żywności o 20%. Ciekawostką jest że zawartość flawonoidów w litrze zielonej herbacie to średnio 489 mg, a w czarnej 330 mg. Kwercetyna oprócz bardzo silnych właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych ma również silne działanie przy rozpadzie i śmierci komórek tłuszczowych. Jednym słowem pomaga w leczeniu otyłości. 

Dlaczego komórki się starzeją

Istnieje wiele badań i dowodów, na to że starzenie się komórek jest związane ze starzeniem organizmu i chorobami związanymi z wiekiem. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy starzejemy się bo starzeją się nasze komórki, czy starzenie komórkowe jest związane ze starzeniem się naszego organizmu. Mając na uwadze fakt, że komórka stanowi podstawowy element budujący narządy i tkanki możemy uważać, że to właśnie zmiany w niej zachodzące mogą doprowadzić do starzenia się naszego organizmu.

Pozostałe substancje o działaniu senolitycznym

Idąc dalej tropem “lekarstwa” na wieczną młodość nie możemy zapomnieć o ważnej substancji anty-aging jaką jest resveratrol, który bierze udział w usuwaniu szkodliwych i uszkodzonych komórek. Następne to antocyjany chroniące naczynia krwionośne i obniżające poziom “złego” cholesterolu. Występują one głównie w owocach takich jak maliny, jeżyny, truskawki, jagody, wiśnie i ciemne winogrona. Likopen przeciwutleniacz głównie pomaga w utrzymaniu naczyń krwionośnych w dobrej kondycji, chroni przed zawałem, udarem, wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Znajdziemy go w pomidorach, czerwonej papryce, arbuzie i czerwonych grejpfrutach.

Podsumowanie

Aktualnie praca nad własnym wyglądem i zdrowiem to najmodniejszy trend i dobrze. Na procesy starzenia naszego organizmu w dużej mierze ma wpływ nasz codzienny stylu życia, dieta, stres oraz aktywność fizyczna. Badania nad wynalezieniem substancji, które wspomagały by nas w tej walce, a przy okazji eliminowały skutki starzenia idą pełną parą. Obecnie można powiedzieć, że taką rolę pełnią senolityki na nasze szczęście coraz bardziej odkrywane przez świat naukowców.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617