Zabiegi na trądzik różowaty, cera naczyniowa

Trądzik różowaty to genetyczne schorzenie skórne, które rozwija się u osób dojrzałych – najczęściej kobiet. Do zachorowania predysponowane są osoby, u których występują zaburzenia naczynioruchowe (czerwienie się skóry pod wpływem bodźców zewnętrznych), zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i wewnątrzwydzielnicze, a także – choć w mniejszym stopniu– zakażenie drożdżakami.

Okresy choroby

Pierwszy okres choroby jest dość łagodny. Na twarzy pojawiają się cykliczne silne rumieńce, które są często mylnie utożsamiane z symptomami menopauzy. Zmiany w okresie rumieniowym przybierają na sile pod wpływem stresu, wystawienia skóry na promienie słoneczne oraz spożywania ciężkostrawnych potraw i picia alkoholu. W kolejnej fazie choroby zaczerwienienia utrwalają się, przybierając formę drobnych naczyń krwionośnych. Wtedy też na skórze pojawiają się ropne krostki i grudki. Jednym z najczęściej występujących objawów towarzyszących są dolegliwości oczne – pacjenci uskarżają się na nawracające zapalenie spojówek oraz brzegów powiek.

Postacie trądziku różowatego

Dermatolodzy wyróżniają cztery podstawowe rodzaje trądziku różowatego:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny – rumień występujący w środkowej części twarzy (stale bądź cyklicznie), widoczne naczynka krwionośne
  • grudkowo-krostkowy – rumień występujący stale, obrzęknięta twarz, lokalne ogniska grudek rumieniowo-obrzękowych, drobne guzki w centralnej części twarzy
  • guzowaty – rumień i obrzęk twarzy występujące stale, zmiany w postaci grudek, krostek i guzów lokalizowane w okolicy nosa, czoła, oczu i uszu
  • oczny – pojawiający się świąd i pieczenie oczu, zapalenie spojówek i brzegów powiek, nadwrażliwość na światło

Trądzik różowaty – jak często występuje?

Trądzik różowaty to bardzo uporczywe schorzenie o charakterze nawracającym, które przybiera na sile przy złej pielęgnacji twarzy, złych nawykach np. korzystanie z sauny, solarium i w niektórych porach roku. Statystki wskazują, że dotyka ok. 10 procent osób w wieku dojrzałym, przeważnie o jasnej karnacji, i ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg u mężczyzn.

Czy mam trądzik różowaty?

Diagnoza może być postawiona na podstawie trzech głównych kryteriów:

  • występowanie rumienia i grudek ropnych w środkowej części twarzy
  • nadmierne czerwienie się na skutek bodźców
  • wiek pacjenta oraz występowanie łojotoku

Samodzielne postawienie diagnozy nie jest możliwe. Warto pamiętać, że podobne objawy mogą dawać także inne schorzenia m.in. toczeń rumieniowaty lub trądzik pospolity.

Jak leczyć?

Pomimo że medycyna estetyczna poczyniła ostatnimi czasy wielkie postępy, wciąż nie wynaleziono leku, który dałby chorym nadzieję na całkowite wyleczenie. Na szczęście stosując odpowiednie preparaty miejscowe oraz przeprowadzając zabiegi laserowe, możemy kontrolować pojawianie się kolejnych zmian skórnych. W tym celu warto jednak skorzystać z usług doświadczonego kosmetologa, który zaleci zabiegi adekwatne do stanu skóry, czyli wolne od mechanicznego uciskania i tarcia.
Oprócz standardowego leczenia miejscowego (kremy, żele oraz antybiotyki) oraz ogólnego (leczenie zaburzeń hormonalnych etc.), lekarze zalecają przeprowadzanie zabiegów kosmetycznych skoncentrowanych na odbudowie uszkodzonej warstwie ochronnej skóry oraz stosowanie specjalnych dermokosmetyków do skóry wrażliwej, nie naruszających ochronnej warstwy lipidowej.

Ceny zabiegów

Kwas azelainowy Azelak – twarz 140zł

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617