Blizny potrądzikowe, jak powstają oraz jak je niwelować

W kolorowych magazynach, Internecie czy w reklamach telewizyjnych możemy zobaczyć kobiety z nieskazitelną cerą, której można pozazdrościć. W rzeczywistości jednak nie ma osób idealnych i bardzo wiele z nich boryka się z bliznami po przebytym trądziku. Kosmetyka oferuje szereg skutecznych zabiegów, które pomogą zwalczyć ten problem i korzystanie ze specjalnych programów graficznych nie będzie już potrzebne.

Ogólna charakterystyka blizn

Blizny są zmianami skórnymi, które wytworzone są z tkanki łącznej jako reakcja ochronna organizmu. Występują one na skutek przerwania ciągłości skóry w postaci niedoskonałości czy różnego rodzaju urazów mechanicznych. Pomimo tego, że blizna jest naturalną formą ochrony skóry, niestety nie wygląda estetycznie i znacznie odróżnia się od reszty ciała. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uchronić się przed czynnikami, które tworzą blizny, ale możemy sprawić, że ulegną one spłyceniu lub całkowitemu usunięciu. Niezwykle istotny w walce z bliznami jest czas – im szybciej zareagujemy tym większa szansa na uchronienie się od białych, szpecących śladów. W okresie do 12 miesięcy po urazie blizna określana jest jako świeża i w tym etapie najłatwiej jest ją zwalczyć. Taki rodzaj śladu łatwo rozpoznać, ponieważ charakteryzuje się tym, że ma czerwony lub różowy kolor. Im blizna staje się ciemniejsza tym trudniej będzie ją zwalczyć, a gdy osiągnie już biały kolor – zazwyczaj jest niemożliwa do usunięcia zwykłymi kosmetykami i zadziałać należy profesjonalną laseroterapią.

Umów się na bezpłatną konsultację.

Myślisz, że warto czekać?

Blizny potrądzikowe – jak powstają?

Każda osoba, która kiedykolwiek borykała się z problemami skórnymi dobrze wie jak bardzo trudno jest być zadowoloną ze swojego wyglądu osobą, gdy codziennie pojawiają się na cerze liczne niedoskonałości, które trudno jest zlikwidować. Dlatego właśnie po wygranej walce z trądzikiem wiele ludzi odzyskuje pewność siebie i cieszy się gładką skórą. Niestety, wyleczenie stanów zapalnych i pozbycie się zaskórników nie oznacza jeszcze końca w walce o piękną i promiennie wyglądającą skórę. Po przebytym trądziku jako reakcja obronna skóry na przerwanie jej ciągłości pojawiają się liczne blizny, które przybierać mogą różne formy – od zwykłych, czerwonych przebarwień po nawet wgłębienia skórne. Blizny powierzchniowe są znacznie łatwiejsze do zniwelowania niż ślady w postaci dziurek, jednak nie oznacza to, że nie da się doprowadzić do momentu, gdy skóra uzyska absolutną gładkość. Pomimo tego, że na niektóre blizny nie jesteśmy w stanie wpłynąć – po prostu muszą one powstać – w wielu przypadkach sami doprowadzamy do zwiększenia się ich ilości. Bardzo często chcąc pozbyć się niedoskonałości z twarzy mechanicznie ją wyciskamy co sprawia, że przerywamy naskórek i do powstania blizny już niedaleka droga.

Trądzik neuropatyczny – przyjaciel blizn

To schorzenie, o którym niestety wciąż niewiele się mówi, a które odpowiedzialne jest za powstawanie większości blizn u osób z cerą niedoskonałą. Trądzik neuropatyczny to obsesyjne obserwowanie skóry i chęć doprowadzenia jej do idealnej gładkości. Osoby walczące z tym zjawiskiem, które zalicza się do dziedziny psychodermatologii chcąc polepszyć stan swojej skóry znacznie wpływają na pogorszenie jej wyglądu poprzez rozdrapywanie i wyciskanie wszystkiego, co pojawi się na cerze. Cierpiący na trądzik neuropatyczny bardzo często bezwiednie w sytuacjach stresowych czy nawet z nudów dotyka twarzy i usilnie poszukuje czegokolwiek do podrapania czy wyciśnięcia. Takie działanie doprowadza do przerywania ciągłości skóry, a następnie powstawania blizny. Jednak w przypadku takiej osoby ślady są jeszcze gorsze, ponieważ proces ich wytworzenia jest znacznie utrudniony i rozłożony w dłuższym czasie. Przyczyny powstawania tego schorzenia wciąż nie są znane, jednak mówi się, że często dotyka to osób znerwicowanych, wiecznie zestresowanych, dla których jest to swego rodzaju nałóg.

Mezoterapia frakcyjna – efekty

Zabieg może dla osób wrażliwych wydawać się bolesny, jednak określany jest bardziej jako uczucie dyskomfortu. Bezpośrednio po wykonaniu nakłuć skóra będzie zaczerwieniona, tkliwa oraz pojawić się może lekkie uczucie swędzenia czy pieczenia. Po odpowiednio wykonanym zabiegu można cieszyć się bardziej napiętą skórą z ujednoliconym kolorytem i mniej widocznymi niedoskonałościami.

Zalecenia po wykonanej mezoterapii

Pomimo tego, że zabieg może wydawać się dość inwazyjny, bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do wykonywania codziennych czynności bez konieczności specjalistycznej pielęgnacji. Istotne jednak jest odżywianie i nawilżanie tkliwej cery oraz unikanie słońca i stosowanie kremów z filtrem przez okres 4 tygodni.

Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii frakcyjnej

Zabieg niezwykle pozytywnie wpływa na poprawę jakości skóry jednak nie każda osoba będzie mogła pozwolić sobie na jego wykonanie. Czynnikami, które wykluczają możliwość wykonania mezoterapii są: okres ciąży i karmienia piersią, choroby nowotworowe, opryszczka oraz aktywny trądzik.

Peeling chemiczny – sposób na blizny potrądzikowe

Peelingi chemiczne cieszą się ogromną popularnością w salonach kosmetycznych, ponieważ sprawdzają się w wielu przypadkach i łagodzą różne problemy skórne. Przede wszystkim stosowane są do niwelowania blizn potrądzikowych, które po wykonanym zabiegu się spłycają, a nawet całkowicie znikają. W przypadku walki ze śladami skórnymi najczęściej stosuje się retinol kwas TCA i kwas kawowy, które wykazują najlepsze działanie złuszczające. Kwas kawowy hamuje produkcję melaniny, która odpowiedzialna jest za zmianę barwy skóry i powoduje przebarwienia pozapalne, retinol normalizuje keratynizację gruczołów łojowych a kwas TCA niweluje blizny.

Częstotliwość wykonywania zabiegów

To, jak często należy powtarzać peelingi chemiczne jest zależne od tego jak wyglądają nasze przebarwienia i blizny. Ważne jednak jest to, by pamiętać, że jedynie działanie seriami może przynieść wymarzone rezultaty.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu chemicznego złuszczania

Panie w ciąży i karmiące piersią, osoby z aktywnym trądzikiem lub opryszczką oraz przyjmujące doustnie retinoidy nie powinny mieć wykonywanego zabiegu złuszczania kwasami. Ponadto nawet drobne mikrourazy czy zbyt duża ilość piegów lub znamion na skórze dyskwalifikuje osobę do wykonania peelingu. Blizny potrądzikowe nie wyglądają estetycznie i potrafią spędzić sen z powiek osobom, które się z nimi borykają. Na szczęście współczesna kosmetologia daje szereg możliwości walczenia z tymi niedoskonałościami, więc wystarczy jedynie udać się do gabinetu odnowy lub medycyny estetycznej w celu dowiedzenia się jaka forma leczenia będzie dla nas odpowiednia.

Ceny zabiegów

PQ Age – twarz 300zł

PQ Age + mezoterapia mikroigłowa na twarz 350zł

Mezoterapia mikroigłowa i Retinol na twarz 280zł 

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617