GLASS SKIN czyli sztuka lśniącej cery prosto z Korei

Rok temu jednym z tematów bloga była sztuka dbania o skórę przez Japonki http://www.dermacare.pl/blog/piekno-widziane-po-japonsku/. Od dawna wiemy, że azjaci a zwłaszcza koreanki bardzo lubią promienną, lekko błyszczącą cerę. Glass Skin czyli “szklana skóra” to idealnie czysta, zdrowa, rozświetlona skóra, to nowym trend, wręcz wyznacznik w pielęgnacji skóry. To nic innego jak konsekwentna, systematyczna pielęgnacja, ale o tym za chwile.

Odkąd pamiętam kobiety na zachodzie zawsze starały się osiągnąć maksymalny efekt zmatowienia skóry za pomocą kremów matujących, maseczek matująco-ściągających, żeli do demakijażu, pudrów i podkładów. Nie zdawały sobie przy tym sprawy że takie postępowanie prowadzi do mocnego wysuszenie skóry. Mam nadzieję, że po przeczytania tego bloga i zapoznaniu się trendem i efektem Glass Skin zmienicie swoje nawyki.
 

 
Sekret sztuki Glass Skin nie polega na tłustej, śliskiej skórze, a delikatnie wilgotnej, czystej z delikatną poświatą. Po prostu zdrowa i gładka lekko wilgotna a nie przesuszona i matowa cera.

Jestem świadoma tego iż dla osób które wiecznie używały matujących bibułek, matującego pudru, kremu itp to będzie prawdziwa rewolucja!

Jak uzyskać efekt szklanej skóry?

Niestety nie da się takiego efektu osiągnąć z dnia na dzień, ale przy odrobinie systematyczności, chęci, sumiennej pielęgnacji  i zastosowaniu odpowiednich produktów jest to możliwe.

Przede wszystkim należy cerę wyleczyć z trądziku i pozbyć się lub rozjaśnić przebarwienia. Osiągnięcie pożądanego blasku wymaga długotrwałego zaangażowania, będę powtarzać te słowo jeszcze parę razy aby utkwiło wam w głowach bo jest to bardzo istotna część, która pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu.
 

 
Blask, który chcemy osiągnąć zaczyna się od wewnątrz i potrzebuje produktów, które dostarczą więcej substancji aktywnych w głąb skóry, a nie tylko na jej powierzchni. Do uzyskania takiej struktury skóry będziesz potrzebować dwóch rzeczy, eksfoliacji, aby wygładzić skórę i osiągnąć gładką strukturę i bardzo dobrze nawilżającego serum.

W pierwszej kolejności skóra poddana zostaje głębokiemu złuszczeniu, by maksymalnie wyrównać jej powierzchnię (jak to osiągnąć w gabinecie kosmetycznym napisze w dalszej części ). Następnie, na oczyszczoną i przygotowaną do pielęgnacji skórę aplikujemy dawkę serum nawilżającego, a następnie kilka warstw super lekkiego kremu nawilżającego. Dlaczego akurat serum? Otóż jego konsystencja jest bardziej płynna i zawiera większą dawkę składników niż krem. Często sprzedawane są w ciemnych buteleczkach z kroplomierzem, aby wydobyc z opakowania nie więcej niż naprawde nam potrzeba. Jeśli włączysz ten produkt do swojego “rytuału pielęgnacji”, powinien się on odbywać po demakijażu i po użyciu toniku i esencji (lub innego preparatu jakiego używasz).

Poczekaj parę minut, aż produkt się wchłonie i dopiero potem nałóż krem nawilżający. Taka kuracja substancjami aktywnymi, nałożona po demakijażu musi być odpowiednio dobrana do rodzaju cery. Koreanki bardzo często poddają się zabiegom kosmetycznym, w szczególności nawilżającym rytuałom i eksfoliacji.

Kosmetyk nawilżający, ma wiele nazw ale jakby nie było, dalej jest kosmetykiem nawilżającym, jednak różne rodzaje kosmetyków do nawilżania mają różne składy i działanie, dzięki czemu pomagają na różnego rodzaju problemy skórne. Kosmetyk nawilżający powinien być nieodzowną częścią codziennego “rytuału pielęgnacyjnego” ale rano i wieczorem powinno się używać innego.

W gąszczu dzisiejszych półek sklepowych z kosmetykami idzie się pogubić, dlatego w dużym skrócie postaram się wytłumaczyć co do czego i z czym.
 

 

 

Emulsje

To produkty składające się z dwóch lub większej ilości płynów, które nie mieszają się z sobą i mają konsystencję oleju w wodzie. Zazwyczaj są to lekkie substancje nawilżające a przez to że są bardzo lekkie zalecane są do pielęgnacji skór tłustych, mieszanych lub problematycznych.

Żele-kremy

Są lekkie i szybko się wchłaniają, ich głównym składnikiem jest woda, Dzięki temu, że posiadają taki skład są odpowiednie dla cer tłustych, trądzikowych i problematycznych. Dzięki wodzie którą posiadają w składzie nie zatykają porów, nawet pomagają je odblokować.

Lotiony

To produkty nawilżające, odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, a ich konsystencja to coś pomiędzy gęsta emulsją a lekkim kremem.

Olejki do twarzy

Olejków do twarzy używa się bezpośrednio po demakijażu, tonizacji lub złuszczeniu, nakładając na osuszoną skórę. Olejków do twarzy nie powinno stosować się przy cerze tłustej, problematycznej.

Kremy

Kremy mają zazwyczaj gęstszą konsystencję, są bogatsze w składniki aktywne przez co ich działanie na skórę jest głównie nawilżające i są polecane dla każdego rodzaju skóry. Głównym zadaniem kremu jest odbudowa warstwy lipidowej naskórka, odżywienie oraz wiązanie cząsteczek wody w naskórku.  

Glass Skin krok po kroku

Zawsze zaczynamy od demakijażu twarzy, usunięcie wieczornego makijażu jest najważniejsze! Mogą to być chusteczki do demakijażu, ja w celu usunięcia makijażu i sebum z powierzchni skóry używam najpierw emulsji micelarnej Emolium a zamiennie olejek Bandi z minerałami z morza martwego. Kolejnym etapem jest przemycie twarzy preparatem Sensyses to płyn liposomowy wersja Lightening (wygodna z pompką) lub tonikiem Bandi także z minerałami z morza martwego.

Czysta skóra dużo lepiej przyswaja substancje odżywcze, które pomagają się jej zregenerować, odbudować warstwę hydrolipidową, zatrzymują wilgoć w skórze i wspomagają walkę z trądzikiem.
 

 
Zaraz po zastosowaniu toniku nakładamy bardzo duża ilość preparatu nawilżającego aby skóra była dobrze nawodniona przez całą noc. Ja do tego celu aktualnie używam liposomowego serum C Vit lub Resveraderm lub olejek Sublime Oil od Sesdermy. Na to nakładam krem Factor G lub Resveraderm. Jeśli po demakijażu twarzy nie zastosujemy nawilżającego kosmetyku możemy doprowadzić do przesuszenia skóry i ściągnięcia warstwy hydrolipidowej, co może skutkować utratą naturalnych substancji ochronnych a to z kolei sprawia że cera staje się bardziej podatna na działanie bakterii oraz może swędzieć, łuszczyć się i być podrażniona, mogą pojawić się też wypryski a tego przecież nie chcemy!
 

 
Spróbujcie sobie wyobrazić, że wasza warstwa hydrolipidowa to jajko które jest bardzo delikatne i trzeba je chronić. Używając kosmetyków starajcie się je wklepywać, nie wcierać!

Co trzeci dzień można wykonac peeling (szczoteczką soniczna lub w postaci drobinek) jednakże jest to uwarunkowane kondycją naszej skóry w danym momencie. Jeśli macie problem z trądzikiem, wypryskami lub przesuszoną, ściągniętą skórę, wstrzymajcie się na 3 tygodnie z peelingami, do momentu aż stwierdzicie, że wasza skóra jest już w dobrej kondycji. Peeling usuwa martwy naskórek  i zapewnia blask i gładkość. Zawsze po peelingu powinno się stosować maskę nawilżającą lub odżywczą, bez tego peeling nie będzie efektowny a wręcz zadziała odwrotnie wysuszając nam skórę.

Ja osobiście nie wykonuje peelingów w domu ponieważ nie mam takiej potrzeby, raz w miesiącu wykonuję sobie w gabinecie “rytuał” pielęgnacyjny polegający na peelingu kawitacyjnym z peelingiem  chemicznym np ferulowym, migdałowym lub sam peeling kawitacyjny, połączony z nawilżaniem, które osiągam stosując preparaty pełne antyoksydantów i witamin.

W sezonie jesienno – zimowym polecam wykonanie 1-2 lub serii zabiegów peelingu chemicznego –  złuszczającego np z retinolem, które rozpuszczą stary zrogowaciały naskórek i działają stymulująco na procesy przeciwstarzeniowe a także rozświetlą skórę.

Nie zapominajcie także o kremach pod oczy, ja stosuję dwa razy dziennie krem przeciwzmarszczkowy Retises 0,05% zamiennie na dzień z kremem C vit. Przy stosowaniu kremów lub zabiegów  z retinolem należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej kremie z filtrem SPF 50.
 

 

Jakich zabiegów szukać w gabinecie kosmetologicznym dla uzyskania Glass Skin?

Jak wspomniałam wcześniej, najważniejsze to oczyszczona skóra, (jeśli masz trądzik musisz go wyleczyć), dlatego pierwszym, głównym zabiegiem będzie oczyszczanie skóry, usuwanie zrogowaciałego, martwego naskórka, zanieczyszczeń a dodatkowo zabiegi nawilżające i odżywcze.

Zabieg z użyciem peelingu kawitacyjnego w połączeniu z nawilżaniem, który usuwa z wierzchniej warstwy naskórka zanieczyszczenia, złuszczony naskórek, łój, resztki makijażu zalegające w porach będzie idealny.

Peeling migdałowy rozpuści nam stary naskórek, poprawia strukturę kolagenu i elastyny, delikatnie rozjaśni przebarwienia a w połączeniu z witaminą C zadziała na skórę odżywczo i oczyszczająco.

Można także wykonać jeden lub kilka zabiegów mikrodermabrazji w celu intensywniejszego  przygotowania skóry do pielęgnacji domowej.

Tak naprawde sekret Glass Skin tkwi w nawilzaniu. Wystarczy nakładać warstwowo kosmetyki nawilżające o lekkiej konsystencji, takie jak serum czy kremy. Te wchłaniając się sprawiają że skóra leciutko puchnie i wygląda młodziej. Proponuję używać kremów, ampułek, esencji, serum rozświetlających z witaminami, głównie C, pigmentami rozświetlającymi ale też antyoksydantami. Jeśli macie problemy z przebarwieniami w okresie jesienno- zimowym zróbcie koniecznie kurację rozjaśniającą, przy użyciu peelingów chemicznych złuszczających, dodatkowo w domu stosujcie kosmetyki silnie rozjaśniające, Na tak przygotowanej skórze możemy łatwiej rozpocząć proces Glass Skin.

Pamiętajcie, że pielęgnacja to nie wszystko, trzeba również pić duże ilości wody, przestrzegać zdrowej diety i odpowiednio suplementować organizm. Często wysoko przetworzona żywność, cukier, smażone potrawy i stres mają bardzo zły wpływ na stan naszej cery, dlatego starajcie się ich unikać.

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617