Skóra odwodniona, jak ją nawilżać? Część druga.

Zapraszam na drugą część tematu poświęconego nawilżaniu. W dzisiejszym wpisie dowiecie się między innymi o związkach wpływających na warstwę rogową, rodzajach pielęgnacji, kosmetykach i oczyszczaniu. Jeśli temat was zaciekawi lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej zachęcam do zadawania pytań pod tym tematem na naszym fanpage na Facebooku lub Instagramie.

Związki wpływające na warstwę rogową – uszczelniające cement międzykomórkowy

Warstwa rogowa naskórka (stratum corneum) stanowi barierę, która chroni organizm przed ingerencją czynników zewnętrznych oraz niepotrzebną ucieczką wody. Jest to bardzo cienka warstwa zbudowana w dużej mierze z lipidów, składających się z kilkunastu warstw martwych komórek (korneocytów) otoczonych cementem międzykomórkowym. Korneocyty stanowią mniej więcej 70% warstwy rogowej, cement międzykomórkowy to około 20%, a woda stanowi około 10% jej masy.  

Ceramidy to nic innego jak lipidy wytwarzane w skórze, o których pisałam powyżej, wypełniają przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. To właśnie one stanowią cement międzykomórkowy. Tworzą mur chroniący przed utratą wody co więcej wpływają na nawilżenie i poprawiają wchłanianie wody. Z upływem lat, lub po silnych kuracjach na przykład trądzikowych ilość ceramidów w skórze maleje. W efekcie skóra staje się słabo nawilżona, szorstka, łuszcząca. Dzięki ceramidom warstwa skóry pozostaje zmiękczona, dzieki czemu dochodzi do naturalnego wiązania wody i przywracania elastyczności. To idealna substancja regenerująca po terapiach sterydowych, retinoidowych, kwasowych, gdzie naskórek wymaga dogłębnej i szybkiej regeneracji.

Alfa-hydroksykwasy dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu usuwają zrogowaciały naskórek, dzięki temu zwiększa się przenikanie składników nawilżających. Kwasy omega 3-6-9, fosfolipidy to jedne z głównych składników cementu międzykomórkowego, mają bardzo duży wpływ na elastyczność, jędrność i sprężystość skóry. Posiadają działanie przeciwzapalne, odżywcze i regenerujące na cały organizm, głównym ich źródłem są oleje. Mocznik posiada bardzo duże właściwości nawilżające, regenerujące, w wyższych stężeniach powyżej 35% może powodować delikatne złuszczanie.

Nie doprowadzaj do nadmiernego odwodnienia

Przy nadmiernym odwodnieniu i przesuszeniu naskórka na przykład podczas różnego rodzaju pielęgnacji czy przy terapiach trądzikowych często dokładne nawilżenie bywa dość problematyczne, przez co jesteśmy zmuszeni stosować cięższe formy kosmetyków, które mogą zapychać pory lub wzmagać łojotok. Jeśli cały czas stosujecie kosmetyki nawilżające, a na waszej skórze wciąż pojawiają się suche lub łuszczące miejsca to zwróćcie uwagę na swoją pielęgnację i poszukajcie błędów, które mogą za to odpowiadać. Często stosujemy zbyt ciężkie konsystencje kremów jak i kosmetyków kolorowych (podkładów), sięgamy po nie właśnie z powodu problemu związanego z przesuszeniem, myśląc, że to nam pomoże, a niestety jest odwrotnie. Jeśli nie kładziecie odpowiedniego nacisku na codzienną pielęgnację to nie miejcie żalu do swojej skóry, że jest jak jest, bo prędzej czy później pojawią się problemy z cerą.

Zawsze powtarzam klientom, że kosmetyki należy stosować w określonej kolejności i z umiarem! Nieodpowiednio stosowane kosmetyki nawet te najlepszej jakości mogą   nie przynieść zadowalających efektów i mogą nawet doprowadzić do odwodnienia naskórka. Bardzo często spotykam się z ze zbyt dużą ilością stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Przez to skóra zamiast pracować z nami buntuje się i zaczyna się lepić, pocić albo świecić. Jeśli widzisz że konsystencja kremu jest ciężka lepiej nałożyć mniej i dołożyć za jakąś chwilę niż nałożyć jedną grubą warstwę. Proces nawilżenia skóry przebiega etapami, powoli, trzeba dać skórze trochę czasu aby mogła oddychać i nie zapychać się. Proces taki potrafi trwać nawet kilka miesięcy.

Pielęgnacja wodno-żelowo-kremowa tak jak wspomniałam wcześniej lekkie konsystencje typu wodnisty krem lub wodniste serum można stosować warstwowo, nakładając najpierw jeden kosmetyk a potem drugi. Tak zwana pielęgnacja warstwowa może się okazać lżejsza i lepiej tolerowana.

Przykład:HomeCare Moisturizing Hidratante żel – krem, Hydrain 3 Hyaluro krem-żel ultranawilżający, HomeCare Revitalizing serum, Eco-Skin kojące serum z probiotykami (skóra swędząca, sucha), HomeCare Firming liposomowe serum, Sesderma HydradermHyal ampułki.

Pielęgnacja mocno nawilżająco kremowa krem stanowi bardziej treściwą formę nawilżenia, jednak nie każda skóra toleruje taki rodzaj kosmetyku. Ten rodzaj produktu dobrze sprawdzi się przy skórze suchej i odwodnionej. W kremach jest zwykle więcej olejów niż wody, co oznacza, że są bogate w składniki aktywne przez co działają na skórę zmiękczająco.

Przykład: HomeCare HydradermHyal krem, Cicalfate krem, Cicaplast krem, Toleriane 40 krem Koi, Sesderma HydradermHyal ampułki, Pilarix krem/forte (krem regenerujący stosowany na ciało – dłonie, stopy, łokcie)

Większość kosmetyków dostępna w naszym gabinecie, jeśli chcecie doweidzieć się więcej zapraszam na stronę: 
http://www.dermacare.pl/dermokosmetyki-pielegnacja-twarzy-homecare/
http://www.dermacare.pl/dermokosmetyki-pielegnacja-twarzy-sesderma/

Jak inaczej poprzez pielęgnację możemy zadbać o nawilżenie skóry?

Nawilżanie to nie tylko stosowanie przeznaczonych do tego celu kosmetyków to także, wyważona codzienna pielęgnacja w postaci odpowiedniego demakijażu, który nie naraża skóry na wysuszenie. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu utraty wody i ochronie przeciwsłonecznej na przykład osoby z tłusta cerą będą mogły ograniczyć używanie kosmetyków nawilżających. Nie odwadniaj skóry podczas codziennego mycia tobardzo częsty błąd popełniany przy codziennej pielęgnacji, do odwodnienia dochodzi bardzo szybko podczas nieumiejętnego oczyszczania kiedy stosujemy za silne preparaty myjące na przykład takie na bazie alkoholu lub salicylanów lub przy stosowaniu wykonanych z włosia szczoteczek czyszczących. Takie szczoteczki używane zbyt często i zbyt intensywnie w dodatku w połaczeniu z wysuszającymi kosmetykami myjącymi doprowadzają do odwodnienia i wysuszenia skóry.

Oczyszczając nawilżaj skórę jeśli borykacie się z uciążliwym trądzikiem lub wasza skóra mocno się przetłuszcza, a pory się rozszerzają dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczanie skóry jednocześnie ją nawilżając. Takie oczyszczanie nie dopuszcza do uszkodzenia bariery naskórkowej a dzięki delikatnym substancjom myjącym demakijaż nie będzie wysuszał skóry. Delikatne konsystencje mleczek, balsamów, płynów liposomowych nie obciążają, a dostarczają lipidów i substancji ochraniających nasz naturalny płaszcz lipidowy, pozostawiając skórę bez tłustego uczucia.

Przykład: Cetaphil emulsja micelarna, HomeCare Cleansing Limpieza delikatny płyn oczyszczający na bazie kwasu linolowego, Vianek emulsja myjąca, Bandi Pure Care witaminowy olejek, Sensibio H2O płyn micelarny, Avene skin care płyn do demakijażu, Emotopic krem-żel myjący.

Czy wiesz, że kremy przeciwsłoneczne także zapewniają skórze nawilżenie? Takie kremy zawierają w swoim składzie sporo emolientów, substancje te zatrzymują uciekanie wody zapobiegając parowaniu wody z naskórka. Dzięki aplikacji takiego kremu nie tylko mamy foto ochronę ale także delikatną warstwę, dzięki której naskórek jest zmiękczony, nawilżony, zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi i działaniem UV.

Przykład: HomeCare Photoprotection SPF50, Sesderma Repaskin SPF50, Repaskin SPF30 spray.

Podsumowanie

Odpowiednie nawilżenie i dbanie o dobre nawodnienie naskórka jest kluczowe aby nasza skóra miała młody i zdrowy wygląd. Proces uciekania wody z naskórka jest nieunikniony, jedną z przyczyn takiego stanu jest czas, nasza skóra starzeje się razem z nami, dlatego nie przyspieszaj tego procesu świadomie i unikaj odwodnienia. Jeśli po demakijażu lub używaniu kosmetyków odczuwasz dyskomfort w postaci suchej, zaczerwienionej lub swędzącej skóry nie bagatelizuj tego! Pamiętaj, że skóra zarówno na twarzy jak i na ciele, często daje nam sygnały, które musimy umiejętnie odczytywać.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617