Rodzajów peelingów jest naprawdę wiele, począwszy od tych, które można wykonać w domu – enzymatyczne i mechaniczne, poprzez profesjonalne zabiegi wykonywane w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych– chemiczne. Różnią się one poziomem penetracji w skórę – peelingi enzymatyczne i mechaniczne zaliczane są do produktów powierzchniowych, które usuną cienką warstwę martwego naskórka, natomiast peelingi chemiczne przedostają się do głębszych warstw skóry, co pozwala na pobudzenie komórek do procesów odnowy.
Peelingi Chemiczne
Peeling chemiczny – co to takiego?
Jak sama nazwa wskazuje zabieg polega na nałożeniu odpowiedniego kwasu, który ma właściwości wnikające w głębokie partie skóry. To, jaki kwas zostanie użyty zależne jest od problemów z jakimi boryka się osoba chcąca wykonać zabieg oraz niezwykle ważne jest to, jaki typ skóry posiada. Niektóre rodzaje preparatów będą zdecydowanie zbyt silne dla skór wrażliwych i odwodnionych, natomiast delikatne kwasy nie dadzą oczekiwanych rezultatów w przypadku cer tłustych. Peeling chemiczny wykonywany może być wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym przez doświadczonego kosmetologa, który dobierze odpowiedni preparat i jego stężenie.
Efekty profesjonalnego peelingu
Zabieg peelingu chemicznego przeprowadza się po to, by uzyskać efekt odświeżenia, odmłodzenia i wygładzenia cery. Dzięki wzmożonemu złuszczaniu się naskórka głębokie warstwy skóry zostają odsłonięte, a co się z tym wiąże blizny, zmarszczki i różnego rodzaju przebarwienia stają się mniej widoczne. Dodatkowym atutem jest fakt, że odświeżona skóra znacznie lepiej wchłania produkty na nią nałożone, dlatego można zadziałać odpowiednią pielęgnacją, która wpłynie na jakość cery w przyszłości. Skutkiem ubocznym, bez którego zabieg peelingu chemicznego się nie obędzie, jest wzmożone złuszczanie się naskórka. Taki proces może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni w zależności od zastosowanego kwasu oraz indywidualnych właściwości skóry.
Komu polecany jest taki zabieg?
Przede wszystkim osobom, które czują, że ich skóra na twarzy jest zmęczona, zszarzała, a aktualna pielęgnacja nie przynosi żadnych efektów. Ponadto peelingi chemiczne idealnie sprawdzą się do usunięcia blizn potrądzikowych lub jakichkolwiek innych. Seria zabiegów jest w stanie usunąć nawet głębokie skazy cery. Z peelingów chemicznych powinny również skorzystać osoby, które chciałyby wygładzić drobne zmarszczki, szczególnie mimiczne na linii uśmiechu, posiadają piegi, które chciałyby zniwelować oraz borykają się z trądzikiem zaskórnikowo-grudkowym, a ich cera potrzebuje odświeżenia. Dotarcie do głębokich warstw skóry jest w stanie zdziałać cuda i sprawić, że radykalnie zmieni się stan posiadanej cery.
Kto nie powinien decydować się na peeling chemiczny?
Absolutnie zabronione jest wykonywanie zabiegu w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią oraz w sytuacji, gdy osoba przyjmuje doustnie pochodną witaminy A w celu wyleczenia trądziku – potrzebna jest co najmniej półroczna przerwa po zakończeniu kuracji. Niewskazane jest również tak silne peelingowanie skóry w okresie letnim, gdzie nasłonecznienie jest bardzo spore, ponieważ można doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia przebarwień. Ponadto osoby z aktywnym, silnym trądzikiem oraz z dużą ilością pieprzyków (znamion) również nie powinny decydować się na takowy zabieg. Występująca opryszczka, mikrourazy oraz alergie skórne sprawiają, że osoba nie kwalifikuje się do wykonania peelingu chemicznego.
Rodzaje peelingów chemicznych
Ilość dostępnych do zabiegu kwasów jest naprawdę ogromna, jednak do najbardziej popularnych zaliczamy:
- kwas azelainowy,
- kwas migdałowy,
- kwas salicylowy,
- kwas ferulowy,
- kwas pirogronowy,
- kwas mlekowy,
- kwas glikolowy,
- kwas retinowy (retinol)
Kwas azelainowy idealnie sprawdzi się u osób walczących z problemami naczyniowymi i trądzikowymi,pomocny przy problemach zapalnych. Hamuje rozwój bakterii i reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi rumień i zaostrzone zmiany naczyniowe, a także ujednolica koloryt skóry. Kwas migdałowy zalecany jest skórom wrażliwym, ponieważ jego działanie jest delikatne, ale skuteczne. Przy problemach z nieregularną pigmentacją i skutkami fotostarzenia, a także przy problemach z nadmiernym łojotokiem . Cery dojrzałe, wrażliwe i naczyniowe na pewno polubią się z tym składnikiem. Zabiegi z kwasem salicylowym idealne będą dla skór delikatnych i skłonnych do trądziku, ponieważ składnik ten wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne, ale przy tym nie wykazuje właściwości ściągających. Kwas pirogronowy uznawany jest za bardzo szybko działający i bardzo mało inwazyjny. Dociera do głębokich warstw skóry, ale nie w sposób agresywny. Do jego głównych właściwości można zaliczyć obniżenie pH, co jest niezwykle istotne w przypadku cer trądzikowych. Kwas retinowy, czyli popularny retinol cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób w wieku dojrzałym i ludzi cierpiących na trudny do usunięcia trądzik. Wykazuje idealne właściwości przeciwstarzeniowe oraz likwidujące grudki i zaskórniki.
Częstotliwość wykonywania zabiegów
To, jak często należy korzystać z peelingów chemicznych jest uwarunkowane stanem skóry i efektami, które chce się uzyskać. Osoby z głębokimi bliznami, posiadające wiele przebarwień powinny wykonać serię kilku zabiegów (dokładną ilość dobiera kosmetolog), aby uzyskać najlepsze efekty. Jeśli jednak peeling przy użyciu kwasów wykonać chce osoba z gładką cerą, której zależy na działaniu przeciwstarzeniowym i utrzymaniu ładnego stanu skóry wystarczą zaledwie dwa zabiegi w roku. Peelingi chemiczne są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy marzą o idealnie wyglądającej cerze. Zabiegi pobudzają skórę do działania i sprawiają, że z dnia na dzień odkrywa ona piękno, które kryło się w głębszych jej warstwach. Jeśli dodatkowo zadbamy o profesjonalną pielęgnację po zabiegu to możemy być pewni, że będziemy cieszyć się promienną, gładką cerą przez długi czas.
Ceny zabiegów
Kwas azelainowy Azelac – twarz 140zł
Kwas ferulowy – twarz 180zł
Kwas ferulowy DNA – twarz 180zł
Kwas migdałowy Mandelac – twarz 140zł
Kwas migdałowy Mandelac C – twarz 160zł
Kwas migdałowy Mandelac C + pielęgnacja okolicy oka 180-230zł
Kwas azelainowy Azelak M – 200zł
Kwas salicylowy Salipeel Lic- 200zł
ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617