Zabiegi na rozstępy

Rozstępy skórne to powszechna dolegliwość, z którą borykają się zarówno osoby otyłe i kobiety w ciąży, jak i pacjenci przyjmujący leki steroidowe, młodzież w okresie dojrzewania, a nawet Panie wchodzące w okres pokwitania. Schorzenie najczęściej dotyka osoby, u których doszło do szybkiego przyrostu masy (także mięśniowej!) skutkującego rozciągnięciem skóry. Występują na określonych obszarach ciała i przypominają blizny. Co więcej, mają z nimi wiele wspólnego – podobnie jak blizny są trudne do zniwelowania.

Rozstępy przybierają postać wrzecionowatych pasm pomarszczonej, wybielałej skóry, i są wolne od wszelkich przydatków. W zależności od faz rozwoju mogą przybierać różne kolory i fakturę. W pierwszej fazie, zapalnej, są wypukłe, obrzękowe i przybierają sino czerwoną barwę. Wokół zmian występuje miejscowy stan zapalny, naczynia krwionośne są rozszerzone i dochodzi do nacieków limfocytów wokół światła naczynia. Włókna tkanki łącznej są pofragmentowane. W fazie zanikowej zmieniają odcień na perłowobiały i zapadają się. Najpierw dochodzi do spłaszczenia granicy skórno-naskórkowej, w dalszej kolejności zaś do zmniejszenia grubości i degradacji tkanki łącznej. Rozstępy nabierają cech histopatologicznych blizny.
Schorzenie jest bardzo powszechne – ślady po rozstępach można zaobserwować aż u 70 procent dziewcząt w wieku nastoletnim i 90 procent kobiet, które urodziły dziecko.

Dlaczego mam rozstępy?

Przyczyny powstawania rozstępów nie są do końca znane. Lekarze sugerują jednak, że dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, stany chorobowe organizmu oraz fizjologia. W przypadku obniżonej syntezy włókien kolagenowych, skóra staje się mniej podatna na rozciąganie, przez co wystarczy nawet niewielki wzrost masy ciała, aby ukazały się pierwsze blizny. Oprócz silnego rozciągania skóry, np. w okresie dojrzewania, w grę wchodzi czynnik hormonalny, który dodatkowo zwiększa ryzyko powstawania zmian.

Rozstępy jako skutek choroby

Rozstępy mogą pojawić się także jako jeden z objawów chorób endokrynologicznych takich jak nadczynność nadnerczy czy choroba Cushinga wywołujące nadmierne wydzielanie kortykosteroidów. Analogiczne efekty przynosi terapia sterydami, której podstawowym efektem ubocznym jest ścieńczenie skóry i – przypuszczalnie – upośledzenie funkcji fibroblastów. W takim przypadku włókna kolagenowe mają mniejszą wytrzymałość na rozciąganie. Niestety, rozstępy są też bardziej widoczne niż rozstępy, które powstały na skutek stanów fizjologiczne.

Kto powinien uważać na rozstępy?

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę niskokaloryczną i szukają sposobu na drastyczne odchudzanie. Jest to spowodowane niedostateczną ilością składników odżywczych, które mają wpływ na produkcję kolagenu i elastyny oraz przebudowę białek występujących w skórze.

Ceny zabiegów

PQ Age 400zł

Retises Ct Yellow Peel 250zł

Kwas pirogronowy i Retinol 200zł 

Mezoterapia mikroigłowa ( dermapen ) i Retinol 300zł

PQ Age + mezoterapia mikroigłowa (dermapen) 400zł

Ceny mogą ulec podwyższeniu jeśli obszar i wielkość rozstępu jest duża, większość zabiegów jest złuszczająca

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617