Zabiegi na trądzik łojotokowy (pospolity)

Trądzik to najczęściej występująca dolegliwość skórna, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Zmiany powstają zazwyczaj na twarzy, plecach i klatce piersiowej, czyli obszarach o najwyższej aktywności gruczołów łojowych odpowiedzialnych za odpowiednie natłuszczenie i ochronę skóry. U osób dotkniętych trądzikiem gruczoły mają nietypową budowę, co sprzyja nadmiernej produkcji łoju, który stanowi najważniejszą przyczynę trądziku.

Funkcje gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe to gruczoły wydzielania zewnętrznego, co oznacza, że łój wydostaje się na powierzchnię skóry. Komórka trafia do przewodu, po zebraniu się odpowiedniej ilości wydzieliny, a na jej miejsce pojawia się następna. Gruczoły łojowe zawsze uchodzą do mieszka, warunkując jego właściwe natłuszczenie. U osób cierpiących na zmiany trądzikowe dochodzi do nadmiernej i nietypowej keratynizacji, która skutkuje gromadzeniem się korneocytów w przewodzie. Poprzez ich zaczopowanie opróżnianie mieszków nie przebiega płynnie, co z kolei przyczynia się do powstawania zaskórników i rozwoju stanu zapalnego.
Oprócz tego ważnym czynnikiem chorobotwórczym jest zajęcie gruczołów przez bakterie, m.in. gronkowce i drożdżaki, które nasilają obrzęki i przyczyniają się do powstawania krost ropnych. Ich destrukcyjne działanie objawia się także niszczeniem ścian gruczołów łojowych, doprowadzając do tworzenia się przetok i cyst.

Trądzik łojotokowy – przyczyny i leczenie

Główną przyczyną łojotoku jest za wysoki poziom androgenów – hormonów męskich. Terapia u kobiet opiera się zatem na leczeniu hormonalnym i ma na celu hamowanie transformacji estrogenów do testosteronu. Mniej inwazyjnym sposobem walki z trądzikiem łojotokowym jest regularne złuszczanie skóry w celu normalizacji rogowacenia przewodów gruczołów łojowych. Połączenie leków mających w składzie, np. kwas azalainowy lub nadtlenek benzoilu, z lekami przeciwtrądzikowymi przynosi pożądane efekty.
Najczęściej stosowanym modelem leczenia jest jednak antybiotykoterapia, która przybiera kilka form. Leki mogą być przyjmowane w postaci tabletek doustnych, ale także przybierać formę preparatów do leczenia miejscowego, np. żeli, maści czy roztworów na skórę. Dużą skuteczność wykazują antybiotyki dedykowane do zwalczania bakterii beztlenowych m.in. klindamycyna i metronidazol.

Trądzik łojotokowy – jak pielęgnować skórę?

Wiele osób sądzi, że najlepszą metodą pielęgnacji skóry trądzikowej jest usuwanie nadmiaru sebum wszelkimi możliwymi sposobami włącznie ze stosowaniem płynów ze spirytusem czy tarciem gąbką albo mocnym peelingiem. W rzeczywistości jednak zbyt brutalne traktowanie skóry jedynie mobilizuje gruczoły do wytężonej pracy i powoduje utratę wilgoci.
Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest okresowe poddawanie się zabiegom na bazie kwasu azelainowego, salicylowego lub pirogronowego , które można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Pod wpływem podciśnienia pory skóry zostaną dogłębnie oczyszczone, a łojotok wyraźnie osłabnie. Wystarczy kilka zabiegów, aby trądzik i ślady po nim wyraźnie się zmniejszyły.

Ceny zabiegów

Kwas azelainowy 20 % z netralizacją i ampułką oraz kremem końcowym Cena 100zł

Kwas azelainowy z dodatkiem przeciwtrądzikowym neutralizacją i ampułką oraz kremem końcowym Cena 120zł

Kwas azelainowy M (kwas azelainowy, salicylowy, migdałowy), neutralizacja z ampułką oraz kremem końcowym Cena 110zł Nowa Cena 100zł

Kwas azelainowy + kwas azelainowy M (kwas azelainowy, salicylowy, migdałowy), neutralizacja z ampułką i kremem końcowym Cena 150zł

Kwas salicylowy z peelingiem kawitacyjnym z ampułką i kremem końcowym Cena 100zł

Kwas salicylowy i kwas azelainowy z ampułką i kremem końcowym Cena 120 zl

Kwas salicylowy i retinol Cena 150zł

Kwas glikolowy 55% z ampułką z kwasem glikolowym 15% i kremem końcowym Cena 100zł

Kwas pirogronowy z ampułką i kremem końcowym Cena 100zł

Kwas pirogronowy z ampułką i dodatkiem liftingującym i kremem końcowym Cena 120zł

Kwas pirogronowy i retinol Cena 150zł

Dodatkowo do zabiegu szyja i dekolt płatny 50zł

Kup Voucher upominkowy dla bliskiej Ci osoby

Polecane zabiegi:

  • Relaksacyjne zabiegi pielęgnacyjne,
  • Zabieg oczyszczania ultradźwiękami,
  • Mikrodermabrazja połączona z masażem,
  • Firmowy zabieg DermaCare,
  • Relaksacyjny rytuał ciała,
  • Pielęgnacja dłoni i stóp.
128
Nowość Resveraderm serum
126zl
Nowość Retises o,25% krem
194zl
Nowość Fillderma nano

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress