Zabiegi na trądzik łojotokowy (pospolity)

Trądzik to najczęściej występująca dolegliwość skórna, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Zmiany powstają zazwyczaj na twarzy, plecach i klatce piersiowej, czyli obszarach o najwyższej aktywności gruczołów łojowych odpowiedzialnych za odpowiednie natłuszczenie i ochronę skóry. U osób dotkniętych trądzikiem gruczoły mają nietypową budowę, co sprzyja nadmiernej produkcji łoju, który stanowi najważniejszą przyczynę trądziku.

Funkcje gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe to gruczoły wydzielania zewnętrznego, co oznacza, że łój wydostaje się na powierzchnię skóry. Komórka trafia do przewodu, po zebraniu się odpowiedniej ilości wydzieliny, a na jej miejsce pojawia się następna. Gruczoły łojowe zawsze uchodzą do mieszka, warunkując jego właściwe natłuszczenie. U osób cierpiących na zmiany trądzikowe dochodzi do nadmiernej i nietypowej keratynizacji, która skutkuje gromadzeniem się korneocytów w przewodzie. Poprzez ich zaczopowanie opróżnianie mieszków nie przebiega płynnie, co z kolei przyczynia się do powstawania zaskórników i rozwoju stanu zapalnego.
Oprócz tego ważnym czynnikiem chorobotwórczym jest zajęcie gruczołów przez bakterie, m.in. gronkowce i drożdżaki, które nasilają obrzęki i przyczyniają się do powstawania krost ropnych. Ich destrukcyjne działanie objawia się także niszczeniem ścian gruczołów łojowych, doprowadzając do tworzenia się przetok i cyst.

Trądzik łojotokowy – przyczyny i leczenie

Główną przyczyną łojotoku jest za wysoki poziom androgenów – hormonów męskich. Terapia u kobiet opiera się zatem na leczeniu hormonalnym i ma na celu hamowanie transformacji estrogenów do testosteronu. Mniej inwazyjnym sposobem walki z trądzikiem łojotokowym jest regularne złuszczanie skóry w celu normalizacji rogowacenia przewodów gruczołów łojowych. Połączenie leków mających w składzie, np. kwas azalainowy lub nadtlenek benzoilu, z lekami przeciwtrądzikowymi przynosi pożądane efekty.
Najczęściej stosowanym modelem leczenia jest jednak antybiotykoterapia, która przybiera kilka form. Leki mogą być przyjmowane w postaci tabletek doustnych, ale także przybierać formę preparatów do leczenia miejscowego, np. żeli, maści czy roztworów na skórę. Dużą skuteczność wykazują antybiotyki dedykowane do zwalczania bakterii beztlenowych m.in. klindamycyna i metronidazol.

Trądzik łojotokowy – jak pielęgnować skórę?

Wiele osób sądzi, że najlepszą metodą pielęgnacji skóry trądzikowej jest usuwanie nadmiaru sebum wszelkimi możliwymi sposobami włącznie ze stosowaniem płynów ze spirytusem czy tarciem gąbką albo mocnym peelingiem. W rzeczywistości jednak zbyt brutalne traktowanie skóry jedynie mobilizuje gruczoły do wytężonej pracy i powoduje utratę wilgoci.
Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest okresowe poddawanie się zabiegom na bazie kwasu azelainowego, salicylowego lub pirogronowego , które można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Pod wpływem podciśnienia pory skóry zostaną dogłębnie oczyszczone, a łojotok wyraźnie osłabnie. Wystarczy kilka zabiegów, aby trądzik i ślady po nim wyraźnie się zmniejszyły.

Ceny zabiegów

Azelac Peel 20 % z ampułką z kwasem glikolowym Cena 110zł

Azelak Peel 20% z dodatkiem przeciwtrądzikowym  i ampułką z kwasem glikolowym Cena 120zł

Azelak M (kwas azelainowy, salicylowy, migdałowy),  z ampułką z kwasem glikolowym  Cena 120zł

Azelak Peel + Azelak M z ampułką z kwasem glikolowym Cena 150zł

Mandelac Peel z ampułką  Cena 110zł

Mandelac Peel z witaminą C z dodatkiem rozświetlającym/liftingującym Cena 130zł

Salipeel Lic Cena 110zł

Salipeel Lici i Azelac Peel 20% Cena 140 zl

Glicolic Peel 52% z ampułką z kwasem glikolowym Cena 100zł

Pyruvic Peel  z ampułką Cena 110zł

Pyruvic Peel z ampułką z witaminą C  i dodatkiem liftingującym  Cena 130zł

Dodatkowo do zabiegu szyja i dekolt płatny 50zł

Kup Voucher upominkowy dla bliskiej Ci osoby

Polecane zabiegi:

  • Relaksacyjne zabiegi pielęgnacyjne,
  • Zabieg oczyszczania ultradźwiękami,
  • Mikrodermabrazja połączona z masażem,
  • Firmowy zabieg DermaCare,
  • Relaksacyjny rytuał ciała,
  • Pielęgnacja dłoni i stóp.
128
Nowość Resveraderm serum
126zl
Nowość Retises o,25% krem
194zl
Nowość Fillderma nano

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress