Demodex w oku czyli nużyca powiek

W poprzednim temacie bloga pisałam o pasożycie demodexie (nużeńcu) bytującym na skórze, głównie twarzy. Ponieważ jak pisałam wcześniej zaobserwowałam coraz większy wzrost osób dotkniętych owym przypadkiem, chciałam dzisiaj przybliżyć wam jego mościa pajęczaka czyli nużeńca bytującego w oku i na powiekach.

Mam nadzieje, że jeśli ktoś z was ma problem z niezdiagnozowanym nużeńcem oczu i bezskutecznie biega od lekarza do lekarza, to znajdzie w dzisiejszym temacie wskazówki dzięki którym będzie mógł odetchnąć z ulgą i zacząć skuteczne leczenie, wiedząc w końcu co mu dolega i jak może z tym walczyć. Ponieważ jak się okazuje zdiagnozowanie demodexa nie jest takie proste jak nam się może wydawać.

Ale do rzeczy. Dzisiaj pracujemy dużo, szczególnie przed ekranami komputerów, w klimatyzowanych pomieszczeniach, a powietrze niestety mamy jakie mamy. W związku z tym wiele osób odczuwa permanentny dyskomfort związany z oczyma, który często objawia się uczuciem bardzo podobnym do syndromu suchego oka, zapalenia powiek lub alergii a w rzeczywistości często zdarza się że jest to właśnie nużeniec.

Jak nużeniec atakuje oko i jakie mogą być objawy?

Najbardziej typowym objawem, który można zaobserwować gołym okiem jest tak zwany łupież, pojawiający się na rzęsach lub brwiach, chodź nie zawsze jest on obecny. Gdy mamy do czyniania z nóżeńcem może dojść także do zapalenia brzegów powiek, wówczas pojawia się uczucie permanentnego pieczenia, zaczerwienienie powiek i spojówek, zamglone widzenie, światłowstręt niekiedy uczucie ciała obcego w oku.

Sygnałem, który może wskazywać na zarażenie demodexem, są nawracające jęczmienie i gradówki, powstałe w wyniku zablokowania ujścia gruczołów. Nasze oczy są chronione przez łzy, które są wytwarzane przez aparat łzowy. Ważnym jego składnikiem jest produkowana przez niego warstwa lipidowa, wytwarzana przez specjalne gruczoły w powiekach i właśnie te gruczoły mogą być zasiedlane przez nużeńca, co prowadzi do ich dysfunkcji, co z kolei zaburza działanie aparatu łzowego poprzez niedobór warstwy lipidowej. W efekcie rozwija się zespół suchego oka. Przy zespole tym nadmierna utrata wody doprowadza do degradacji komórek i powstania przewlekłego procesu zapalnego z czasem dotykającego całe oko. Długotrwały proces zapalny skutkuje zatkaniem kanalików w gruczołach co powoduje degradację tkanek i ich bliznowacenie czyli zarastanie. Niestety proces ten może być nieodwracalny. Dlatego nieleczony zespół suchego oka, tudzież demodex może mieć poważne i nieodwracalne skutki.

Jak zdiagnozować nużeńca w oku?

Trafnie postawiona diagnoza jest bardzo ważna ze względu na dobór odpowiedniego leczenia. Nużeniec powinien być pierwszym elementem diagnostyki przeprowadzonym przez okulistę w przypadku problemu z zespołem suchego oka. Przy zaawansowanym zatykaniu ujść gruczołów w oku przez demodexa należy bezzwłocznie usprawnić pracę gruczołów i odtworzyć zewnętrzną warstwę lipidową, aby móc trwale wyleczyć ten stan. Badanie wykonuje się za pomocą testu laboratoryjnego, polegającego na pobraniu zeskrobiny skórnej lub rzęs. Warto go przeprowadzić tym bardziej, jeśli wcześniejsze łagodzenie objawów nie pomogło. Objawy nużeńca w oku mogą mieć też różne etapy na przykład zaostrzeń lub uspokojenia.

Jak go leczyć?

Pasożyt w oku łatwo się zadomawia niestety jest go trudniej wytępić z racji tego iż okolica oka w szczególności brzegi powiek są bardzo delikatne. Nosicielem nużeńca jest co druga osoba dorosła zatem o zarażenie nim jest bardzo łatwo. Co zatem zrobić aby uniknąć zakażenia lub jeśli już jesteśmy zakażeni jak się go pozbyć? Podstawą w pielęgnacji osoby zakażonej nużycą jest właściwa higiena. Niezbędne jest też używanie leczniczych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji i oczyszczania oczu i ich okolic. Takie preparaty w postaci maści, płynów czy specjalnych chusteczek mają za zadanie oczyścić oko z zanieczyszczeń i wspomagać proces leczenia. W zaawansowanych stanach konieczna jest także wizyta u okulisty w celu odetkania zbliznowaciałych ujść gruczołów łojowych w powiekach.

Na co zwracać uwagę aby zminimalizować ryzyko zakażenia?

  • w przypadku stosowania kosmetyków istotne jest bardzo dokładne ich zmywanie
  • częste wymienianie tuszu do rzęs
  • izolowanie przedmiotów używanych przez osoby już zakażone na przykład osobne ręczniki, kosmetyki itp
  • używanie własnych kosmetyków do makijażu oczu i nie pożyczanie ich innym ani nie pożyczanie od kogoś

Podsumowanie

Te niewielkie pajęczaki mogą stać się wielkim problemem. Mylone często z zakażeniami wirusowymi, alergiami i nieprawidłowo leczone mogą doprowadzić do trwałego zniekształcenia brzegów powiek, osłabienia oczu i permanentnej suchości oka. Proces leczenia nużycy powiek nie jest łatwy i może trwać kilka miesięcy dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie leczenia.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617