Koniec z suchą skórą twarzy! I nie tylko…

Nie od dziś wiemy, że w sezonie jesienno-zimowym naszej skórze nie sprzyjają zmienne, zimne warunki atmosferyczne (wiatr, mróz), jak i używana w pomieszczeniach klimatyzacja czy ogrzewanie. O tej porze roku nosimy więcej odzieży, co dodatkowo powoduje wysuszenie naszej skóry.

 

Mapa suchych miejsc

Jesienią należy zacząć intensywne nawilżanie. Do tego celu musimy używać odpowiednio dobranych kosmetyków, które sprawią, że płaszcz lipidowy na naszej skórze będzie szczelny, co uniemożliwi parowanie wody z głębszych warstw naskórka. Akcję nawilżania najlepiej zacząć od dokładnego przypatrzenia się swojemu ciału, a zwłaszcza skórze twarzy. Najbardziej narażone na wysuszenie partie to: policzki, dłonie, pięty, łokcie i kolana, w tych miejscach dodatkowo skóra może mieć tendencje do łuszczenia się, przez co staje się szorstka i traci swoją elastyczność.
Można przed aplikacją kosmetyku wykonać delikatny drobnoziarnisty peeling ciałą ( z naciskiem na miejsca bardzej zrogowaciałe), należy wmasować kosmetyk okrężnymi ruchami, zawsze w stronę od dołu do góry (przy okazji udrażniamy limfę).  Po dwóch, trzech minutach masażu spłucz peeling letnią wodą,  wklep krem z mocznikiem. Im większe jego stężenie, tym silniejsze działanie, wspaniale zmiękcza i nawilża skórę.

Emolienty

Przy nawilżaniu ciała bardzo istotne jest aby aplikować kosmetyk od razu po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. To sprawia, że wszystkie aktywne składniki lepiej i głębiej się wchłaniają. Oprócz mocznika świetnie sprawdzą się także emolienty, są to substancje natłuszczające skórę.Emolienty najczęściej wytwarzane są z oleju z konopii (który zawiera dodatkowo kwasy omega 3 i 6 ). Należą do nich min: wazelina, parafina, silikony, woski, lanolina, palmitynian, mocznik.
Wyżej wymienione substancje pozwalają natłuścić skórę i wytworzyć na jej powierzchni warstwę, która ogranicza parowanie wody i zatrzymuje ją w komórkach. Wchłania wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra się cały czas nawilża.
Emolienty są szeroko wykorzystywane w kosmetologii, mają niezwykłe właściwości natłuszczające i regenerujące, zwalczają choroby skóry np: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę. Bardzo dobre rezultaty przynosi kąpiel z dodatkiem emolientów.

Kosmetyk na ciało

Jeśli widzisz, że skóra na ramionach, przedramionach, udach i pośladkach robi się łuszcząca, swędząca to znak, że trzeba ją intensywnie nawilżyć. W tym celu dobrze sprawdzą się kosmetyki w formie gęstej, kremowej np masła.
Hitem ostatnich miesięcy jest olej kokosowy lub sezamowy, skóra dzięki olejom jest jędrna i miękka. Inne cenne składniki to min: witamina E, minerały z Morza Martwego, masło shea, oliwa z oliwek, alantoina, wosk, pantenol, kwas hialuronowy.

 

Pod specjalną ochroną

Dłonie są najbardziej narażone na wysuszenie. Codzienne mycie, sprzątanie, detergenty, zimne i suche powietrze sprawiają że nasze dłonie zaczynają być przesuszone, czerwone, popękane, łuszczące się. Dlatego powinno się używać kremu po każdym myciu, najlepiej wypracować w sobie systematyczność, postawić kremy w widocznych dla nas miejscach i sięgać po nie jak najczęściej.
W gabinecie można wykonać parafinę na dłonie połączoną z peelingiem, maską i kremem.
Przed aplikacją kremu regenerującego na mocno zrogowaciałe stopy warto wykonać pedicure frezarkowy w celu zniwelowania grubej, starej warstwy skóry i utorować drogę dla aktywnych substancji.

W okresie jesienno- zimowym nie nie możemy zapominać o nawilżeniu ciała od wewnątrz, w tym celu powinniśmy wypijać minimum 1,5 płynów. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawilżeniu powietrza, nawilżaczem elektrycznym lub innymi babcinymi sposobami.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617