Łuszczyca – psoriasis – owłosionej skóry głowy

Łuszczyca to zapalna i przewlekła choroba ogólnoustrojowa, która dotyczy zarówno skóry całego ciała jak i owłosionej skóry głowy. Jej geneza nie jest do końca rozpoznana, jednak dużą rolę w jej powstaniu przypisuje się czynnikom genetycznym oraz coraz częściej takim o podłożu immunologicznym. Do czynników wpływających na rozwój łuszczycy zaliczamy również czynniki środowiskowe takie jak dieta, przebyte infekcje i niektóre leki, na intensyfikację rozwoju mogą wpłynąć też zmiany hormonalne na przykład ciąża i psychologiczne takie jak stres czy depresja.

Łuszczyca charakteryzuje się toczącym się stanem zapalnym w obrębie skóry, częstymi nawrotami i zaostrzeniami i najczęściej dotyka osób w wieku 10 do 40 lat a łuszczyca owłosionej skóry głowy w dużej mierze występuje u rasy kaukaskiej.  Dolegliwość ta może mieć różny obraz kliniczny i różnego rodzaju nasilenie objawów chorobowych. Ze względu na miejsce i charakter zmian możemy wyróżnić kilka jej rodzajów takich jak drobno grudkową dłoni, stóp, przewlekłą plackowatą, paznokci, krostkową, stawową czy łuszczycę owłosionej skóry głowy. Bardzo często łuszczyca skóry powiązana jest z łuszczycowym zapaleniem stawów w skrócie ŁZU. Do najbardziej charakterystycznych miejsc występowania zmian należą łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy i wyprostna powierzchnia kończyn.

Postępowanie w przypadku łuszczycy owłosionej skóry głowy

Leczenie skupia się na terapii miejscowej i ogólnej takiej jak fototerapia, ale o tym kiedy indziej. Podstawą leczenia miejscowego jest na pierwszym miejscu usunięcie łusek, a następnie zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. Aby wspomóc terapię należy stosować preparaty keratolityczne to znaczy złuszczające na bazie wysokiego stężenia mocznika i kwasu salicylowego, dzięki czemu zmniejsza się liczbę łusek i polepsza przenikanie leków i maści. Takim przykładem może być preparat z pochodną węgla kamiennego lub preparaty dziegciowe przy silnych przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy, które wykazują bardzo duże działanie przeciwzapalne.

Oprócz standardowej farmakoterapii w ostatnich latach coraz częściej dobre efekty przynosi dietoterapia jako czynnik wydłużający remisję. Zmiana nawyków żywieniowych u osób dotkniętych łuszczycą ma korzystny wpływ na przebieg choroby i jej zmian w obrębie skóry. W tym celu zaleca się wprowadzenie diety niskoenergetycznej, bogatej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega- 3 i 6 oraz antyoksydanty głównie beta-karoten, likopen i luteinę, substancje te występują w dużej ilości w warzywach, głównie szpinak, jarmuż, sałata, brokuł, brukselka, czerwona papryka czy kapusta. Oprócz kwasów tłuszczowych i antyoksydantów dużą rolę w leczeniu łuszczycy odgrywa witamina D. Niedobór witaminy D prowadzi do zaburzeń równowagi immunologicznej i zwiększa ryzyko rozwoju choroby autoimmunologicznej.

Odpowiednia pielęgnacja

Jednym z najlepszych sposobów pielęgnowania owłosionej skóry głowy w przypadku łuszczycy jest stosowanie odpowiednich szamponów, głównie emolientów lub fizjologicznych emulsji, które mają za zadanie utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry głowy, nie powodując przy tym przetłuszczania się włosów. Należy także stosować specjalne kuracje trychologiczne, które mają za zadanie utrzymać płaszcz hydrolipidowy w jak najlepszym stanie. Niestety skóra objęta zmianami łuszczycowymi jest trudna do pielęgnacji.

Podsumowanie

Łuszczyca owłosionej skóry głowy jest chorobą, która znacznie utrudnia i obniża jakość życia, na którą jak się okazuje każdy z nas może zachorować. Problemy związane z wyglądem skóry i skóry głowy są często przyczyną problemów o podłożu psychologicznym, co niestety ma wpływ na jakość życia towarzyskiego i zawodowego. Przyczynia się także do spadku nastroju oraz depresji. Dlatego odpowiednie leczenie i pielęgnacja są tak niezbędne.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617