Onycholiza choroba paznokci

Dzisiaj chciałabym zająć się tematem troszkę odbiegającym od moich usług i specjalizacji ponieważ jakby nie było jest to także część mojej zawodu i zdarza się że pytacie mnie o to w gabinecie. Z problemem onycholizy płytki paznokcia, miałam już przyjemność się spotkać. Owa przypadłość staje się coraz częstszym problemem,  w związku z czym chciałabym wam nieco przybliżyć ten problem.

Paznokcie są przydatkami naszej skóry, które przede wszystkim pełnią funkcję ochronną. Osłaniają opuszki naszych palców, stanowią ich ozdobę, a ponieważ mówi się że dłonie stanowią wizytówkę człowieka, staramy się aby zawsze były zdrowe, ładne i schludne. Czasami zdarza się że dostrzegamy jakieś zmiany ale często w takich sytuacjach je bagatelizujemy a niestety najczęściej są to pierwsze objawy mówiące o nadchodzącym problemie. Jedną z coraz bardziej spotykaną i występującą chorobą paznokci zarówno u stóp jak i dłoni jest onycholiza.

Czym jest Onycholiza

Onycholiza (łac onycholysis) jest stanem w którym dochodzi do odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Proces chorobowy postępuje od wolnego brzegu lub boku paznokcia i towarzyszy temu białe zabarwienie na skutek utraty łączności paznokci z łożyskiem. Zdrowe paznokcie mają kolor różowy, który jest naturalnym zabarwieniem pochodzącym z naczyń włosowatych. W niektórych sytuacjach dochodzi do wtórnego zakażenia, wtedy paznokieć może przybrać inną barwę np: szarą, żółtą, brązową lub nawet czarną.

Jak powstaje Onycholiza?

Przyczyny powstania tego schorzenia są różne, dzielimy je na pierwotne i wtórne. Onycholiza pierwotna – zaobserwowana jest u osób które często wykonują zabiegi pielęgnacyjne dłoni na przykład manicure, hybrydy, żele, mają częsty kontakt ze środkami chemicznymi, kosmetycznymi a w szczególności rozpuszczalnikami zawartymi w kosmetykach.

Wielokrotnie schorzenie dotyka osób z nadmiernie długimi paznokciami, u których nawet najmniejszy uraz może powodować ten stan. Przy onycholizie stóp powodem powstania może być noszenie złego obuwia. Coraz częściej czynnikiem wywołującym jest menopauza (spadek hormonów), spadek odporności po przebytej chorobie lub u kobiet w ciąży i w czasie laktacji.
 

 
Onycholizę wtórna wywołują schorzenia dermatologiczne i ogólnoustrojowe. Do schorzeń dermatologicznych zaliczamy grzybicę paznokci, nadmierną potliwość, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, reaktywne zapalenie stawów, pęcherzycę zwykłą, liszaj płaski i wyprysk kontaktowy. Także choroby wirusowe takie jak opryszczka, półpasiec, choroby bakteryjne na przykład zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Choroby pasożytnicze, pleśnie i drożdżaki. Do schorzeń ogólnoustrojowych zaliczamy między innymi choroby tarczycy na przykład nadczynność, niedoczynność, Hashimoto, cukrzycę, niedokrwistość (anemia ) z niedoborem żelaza i choroby naczyń obwodowych. Istotny wpływa na powstanie onycholizy może mieć stosowanie niektorych leków na przykład antybiotyków (doksycyklina), chemiotarapeutyów (adriamycyna) i innych (retinoidy).

Ostatnimi czasy można zaobserwować nadmierne stosowanie  szkodliwych substancji chemicznych między innymi formaldehydu, znajdującego się w preparatach do paznokci, których jest niestety coraz więcej lub w kosmetykach pielęgnacyjnych z którymi nasze dłonie mają codzienny kontakt. Ostatnio zaobserwowano iż powodem powstania onycholizy pierwotnej jest DŁUGIE stosowanie odżywki do paznokci z formaldehydem. Specjalnie podkreśliłam słowo długie, ponieważ zdarza się że używamy ją miesiącami lub latami, a takie produkty kosmetyczne należy używać sporadycznie. Pamiętajcie że zawsze należy czytać ulotki i dany preparat stosować z umiarem.

Leczenie

Leczenie w przypadku onycholizy pierwotnej, polega przede wszystkim na usunięciu odwarstwionej płytki paznokcia do łożyska i wyeliminowaniu zbyt częstych i intensywnych zabiegów kosmetycznych, zastępując je naturalnymi środkami pielęgnacyjnymi paznokcie. W tym celu niezastąpiony będzie olejek z drzewa herbacianego, do kupienia w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Długie paznokcie należy lekko skrócić, można delikatnie spiłować, nie za krótko. W trakcie wykonywania prac domowych lub ogrodowych należy chronić dłonie rękawiczkami, najlepiej dwiema parami bawełnianymi i gumowymi. Dlaczego dwiema parami, otóż chronimy w ten sposób paznokcie, a także dłonie przed nadmiernym zawilgoceniem i zabrudzeniem.
 

 
Przy leczeniu pierwotnej jak i wtórnej onycholizy należy uzbroić się w cierpliwość, odrastanie zdrowego paznokcia i dochodzenie do pierwotnego stanu trwa dość długo i może zająć od czterech do ośmiu miesięcy, a w przypadku paznokci u stóp nawet dłużej. Proces regeneracji paznokci można a nawet należy wspomagać stosując olejek z drzewa herbacianego, który charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, grzybobójczymi i wirusobójczymi. Specjalnie podkreśliłam tą nazwę abyście ją dobrze zapamiętali!

Nakładanie go pod paznokieć przynajmniej dwa-trzy razy dziennie powinno przyśpieszyć proces walki z onycholizą. Warto stosować go na noc, kiedy nie myjemy tak często rąk i preparat może spokojnie wniknąć w płytkę paznokcia. Olejek najlepiej działa jak jest nierozcieńczany, to znaczy nie mieszany z innymi olejkami, używamy sam olejek herbaciany. Raz dziennie kiedy nie nakładamy olejku herbacianego możemy użyć innego olejku w celu nawilżenia skóry i paznokcia, ponieważ długie i częste stosowanie olejku herbacianego powoduje wysuszenie. W tym celu sprawdzi się olejek z awokado lub migdałów. Bardzo dobry do takich zadań jest olejek Sublime firmy Sesderma, może on być stosowany także na twarz, ciało i włosy i dostępny jest gabinecie. Jego skład jest bardzo bogaty i zawiera między innymi olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej sezamowy, olej słonecznikowy i arganowy, a także ekstrakt z ziela świętojańskiego.
 

 

 
Leczenie onycholizy wtórnej jak pisałam wyżej jest efektem chorób ogólnoustrojowych lub dermatologicznych. Onycholizie mogą towarzyszyć wirusowe zapalenia skóry objawiające się grudkami i brodawkami pojawiające się wokół lub przy wale paznokcia, a także zaczerwienienie i zmiany zapalne takie jak infekcje na tle bakteryjnym.

Przy leczeniu onycholizy wtórnej należy przede wszystkim zasięgnąć konsultacji lekarskiej lub dermatologicznej aby ustalić przyczyny powstania choroby i drogi leczenia. Przy problemach z tarczycą lekarz zaleci leki regulujące gospodarkę hormonalną, jeśli powodem jest infekcja paznokcia lekarz zaleci środki przeciwdrobnoustrojowe. Warto też wykonać badanie mykologiczne pod kątem chorób grzybiczych i bakteryjnych.

Onycholiza może powstać po zażywaniu niektórych leków, nazywana jest wtedy onycholizą polekową. Najczęstsze przypadki onycholizy polekowej pojawiają się w wyniku leczenia łuszczycy gdzie wywołana jest ona lekiem psoralen, trądziku gdzie leczenie odbywało się poprzez doustne przyjmowanie retinoidów czy na przykład zażywanie leków moczopędnych.

Podsumowanie

Pamiętajcie aby dbać o paznokcie a także intensywnie nawilżać skórę dłoni, bardzo dobrym preparatem będzie krem o bardzo lekkiej konsystencji na bazie kwasu hialuronowego od firmy Sesderma Hidraderm hand cream, dostępny w gabinecie lub z wysokim stężeniem mocznika np Pilarix krem dostępny w aptece. Olejek herbaciany przy dłuższym stosowaniu ma właściwości wysuszające dlatego nie należy z nim przesadzać i należy dobrze nawilżać dłonie, w szczególności opuszki i wały paznokci.

Przyglądajcie się też waszym paznokciom i jeśli zobaczycie coś dziwnego skonsultujcie to z lekarzem czy kosmetologiem i nie czekajcie aż się powiększy. Mam nadzieję że troszkę was uczuliłam na ten problem. Nie zapominajcie o codziennym używaniu kremu do rąk najlepiej po każdym kontakcie z wodą lub detergentami szczególnie o tej porze roku kiedy na zewnątrz jest wietrznie i zimno a w pomieszczeniach sucho z powodu ogrzewania.  

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617