Plamki Fordyce’a co to takiego?

Dzisiaj temat nieco krótszy ale nie mniej ważny, temat, który często spotykam i o który często pytacie mnie podczas wizyt w gabinecie. Mianowicie chodzi o białe i żółte kropeczki na czerwieni wargowej (ustach), które ma większość z nas. U jednych są one mniej widoczne u innych bardziej. Niestety czasami mogą stanowić defekt kosmetyczny.
 

 

Grudki na ustach jak powstają?

Jak wspomniałam wyżej mogą występować w różnym zabarwieniu białym, różowym czy żółtym i zazwyczaj mają wielkość kilku milimetrów. Mogą pojawiać się na czerwieni wargowej, mosznie, prąciu, wargach sromowych, powiekach i sutkach. Powstają na skutek gromadzenia się sebum czyli łoju w gruczołach łojowych. Umiejscowione są często w okolicy mieszków włosowych, a także w ich obrębie i mogą występować pojedynczo lub w większej ilości. Plamki Fordyce’a tak brzmi ich poprawna nazwa są bardzo częstym zjawiskiem, występują u 80% osób. Plamki te nie są bolące ani nie swędzą, nie są także zakaźne ani nie stanowią zagrożenia dla życia.
Badania dowodzą, że predyspozycje do powstawania grudek mają osoby z wysokim poziomem lipidów we krwi, szczególnie cholesterolu i trójglicerydów. Badania wykazały, że pacjenci na diecie bogatej w węglowodany i tłuszcze (szczególnie trans) mają zwiększoną produkcję łoju w organizmie, przez co mają większą skłonność do powstawania owych plamek.
 

 

Jak naturalnymi sposobami radzić sobie z plamkami?

Myślę, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym problemem będzie nic innego jak dobrze zbilansowana dieta! Możemy spróbować domowych sposobów: oleju jojoba, płatków owsianych, kurkumy, octu jabłkowego. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie lub pozbycie się plamek Fordyce’a jest dbanie i częste nawilżanie ust, ciała, a także dbanie o higienę jamy ustnej. Ponieważ plamki Fordyce’a są wynikiem pewnych zaburzeń w pracy gruczołów łojowych należy zająć się nimi poprzez zmianę diety. Jak to zrobić?

  • odpowiednie nawilżenie, należy pić dużą ilość wody niegazowanej 1,5-2 litrów dziennie
  • rzucić palenie
  • ograniczyć spożywanie cukrów, węglowodanów, soli, gazowanych napojów
  • postawić na odpowiednią suplementację, głównie witaminy A,E,D, oleje roślinne

 

 
Możemy także zakupić kosmetyki nawilżające w formie pomadek do ust np: Carex, Cetapil albo maseczek nawilżających na usta. Możemy zastosować kremy złuszczające na bazie kwasów, które będą pomocne w usunięciu zrogowaciałego naskórka i odblokowaniu ujść mieszków włosowych. W gabinecie można również zastosować zabiegi lekko złuszczające stary naskórek, lekką mezoterapię mikroigłową a w cięższych przypadkach można wykonać zabieg z wykorzystaniem lasera.

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617