Skóra reaktywna i bardzo wrażliwa

Dziś postaram się wytłumaczyć różnicę i dokonać klasyfikacji skóry na bardzo wrażliwą i reaktywną. Na pewno nie każdy z Was wie, że takie rodzaje skóry stanowią odrębne problemy i każdy z nich jest inny. Niestety ich problemy mogą łączyć się ze sobą. Dzisiejszy wpis ma za zadanie przybliżyć Wam te dwa typy cery i pomóc określić czy przypadkiem nie posiadacie któregoś z nich.

Skóra reaktywna

Skłonność do podrażnień, nawet przy delikatnym dotyku, przewlekły rumień i świąd to obraz skóry reaktywnej. Jest to skóra, która potrafi bardzo intensywnie reagować zarówno na czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Zazwyczaj skóry zdrowe nie reagują aż tak mocno na bodźce, natomiast przy skórze naczyniowej silne reakcje są spowodowane osłabioną funkcją ochronną skóry. Osoba posiadająca skórę reaktywną praktycznie codziennie doświadcza uczucia pieczenia, ściągnięcia na twarzy, a to prowadzi do uczucia dyskomfortu i stresu. Aby zminimalizować ten stan należy rozpoznać i ograniczyć czynniki powodujące podrażnienia oraz wzmocnić strukturę skóry. Każda skóra reaktywna może reagować inaczej na różne bodźce, dlatego reakcje u jednych osób będą odczuwalne w formie pieczenie, swędzenia, szczypania a u innych np zaczerwienienie, łuszczenie lub nadmierna suchość. Wszystkie te objawy mogą ulec zmianie bądź całkowicie zniknąć gdy w pobliżu nie będzie czynnika drażniącego. 

Czynniki wzmagające reaktywność skóry

  • nagłe zmiany temperatur, ciepło-zimno, wiatr, mróz, śnieg, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja 
  • szorstkie tkaniny, intensywne pocieranie skóry na przykład ręcznikiem, pot, twarda woda
  • gorące, pikantne potrawy i napoje
  • substancje zastosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych nawet w tych naturalnych takie jak konserwanty, kwasy AHA, wyciągi roślinne, alkohol, kompozycje zapachowe, kwas benzoesowy
  • używki typu alkohol czy tytoń
  • aktywne stany zapalne w organizmie
  • skóra może stać się reaktywna pod wpływem zmian hormonalnych na przykład przy antykoncepcji lub w określonych dniach cyklu
  • po silnych zabiegach z użyciem lasera, bardzo mocnych peelingach lub kuracjach wybielających na przykład Cosmelan.

Pielęgnacja skóry reaktywnej

Skórę reaktywną cechują takie objawy jak osłabienie i zwiększona przepuszczalność bariery hydrolipidowej naskórka, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz aktywny stan zapalny będący odpowiedzią ze strony układu immunologicznego skóry na przykład na alergie. Przy takim rodzaju skóry należy stosować terapię złożoną, ze szczególną dbałością o dobór substancji w kosmetykach i zabiegach pielęgnacyjnych. Systematyczność, kondycjonowanie i odpowiednia pielęgnacja są niezbędnym elementem w zmniejszaniu dolegliwości. Pamiętajmy że skóra o takim podłożu może reagować bardzo silnym podrażnieniem na składniki w kosmetykach o wysokich stężeniach. Pielęgnację lub terapię związaną z pielęgnacją w gabinecie należy stopniowo rozszerzać, zaczynając od wprowadzenia kosmetyków i zabiegów o nieskomplikowanych składach, a jednocześnie systematycznie dążąc do wprowadzenia substancji bardziej aktywnych.

Skóra wrażliwa

Wrażliwość często bywa następstwem odwodnienia skóry przy źle dobranej i prowadzonej  codziennej pielęgnacji. Skóry wrażliwe mają zaburzoną barierę ochronną naskórka, przez co szybciej niż przy skórze normalnej tracą wodę. Taka skóra zaczyna reagować rumieniem na wiele czynników. Ze skórą wrażliwą należy obchodzić się delikatnie, nie dopuszczać do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, jeśli już się tak stanie należy go jak najszybciej odbudować. Przy tego typu skórze często odczuwalny jest silny świąd i pieczenie, co z czasem staje się uciążliwe i problematyczne, a niestety z nadejściem okresu grzewczego i zbyt niską wilgotnością powietrza (kaloryfery) problem się nasila.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Przy takiej skórze należy tak podporządkować pielęgnację aby wykluczyć wszystko co wywołuje jej wrażliwość oraz zaburza wydzielanie warstwy hydrolipidowej. Nawet jeśli uda się wyprowadzić skórę ze świądu i pieczenia nie należy zmieniać sposobu pielęgnacji. Im mniej tym lepiej! Substancje pielęgnacyjne powinny być łagodne i delikatne, o lekkim zapachu. W przeciwnym razie znów narażamy się na powrót dolegliwości. Każdą zmianę w pielęgnacji takiej skóry należy przemyśleć i obserwować.

Cera reaktywna a alergiczna

Bardzo często zdarza się, że te dwa rodzaje cery są mylone. Przy skórze alergicznej przyczyną takiego stanu jest odpowiedź układu immunologicznego na czynnik uczulający. Niestety odróżnienie od siebie tych dwóch rodzajów skóry nie jest takie proste. Jeśli objawy występują prawie natychmiast po zadziałaniu czynnika uczulającego to jestesmy pewni, ze mamy do czynienia z cerą reaktywną. Jeśli stan skóry pogorszył się na przykład  po upływie 24 godzin po zadziałaniu czynnika uczulającego to możemy podejrzewać alergię na dany czynnik.

Podsumowanie

Kluczową zasadą w pielęgnacji skóry reaktywnej i wrażliwej jest utrzymanie regularności w stosowaniu produktów do pielęgnacji domowej i zabiegów kosmetologicznych. Te ostatnie nie powinny odbywać się rzadziej niż raz na 2 tygodnie, szczególnie w fazie pierwszej czyli intensywnej pracy nad odbudową komórek naskórka. Zarówno zabiegi kosmetologiczne jak i kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny być oparte o składniki przeciwzapalne, wzmacniające naczynia krwionośne i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy. Przy takich skórach naprawde wazna jest codzienna pielęgnacja, dlatego nie zapominajcie o niej! Jeśli macie powyższe dolegliwości lub sądzicie że dzisiejszy wpis może was dotyczyć, serdecznie zapraszam na nieodpłatną konsultację, podczas której sprawdzimy wasze podejrzenia i ustalimy ewentualne leczenie oraz intensywność zabiegów i priorytety pielęgnacji.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617