Zafiltrowane twarze

Wiosna zawitała pełnym słońcem, wiele osób spragnionych pierwszych promieni wygrzewa się na dobre. Niestety te pierwsze wiosenne promienie, mogą być bardzo zgubne dla naszych jasnych, nie przyzwyczajonych jeszcze po zimie skór. Wydawać by się mogło, że słońce jeszcze jest słabe ale w rzeczywistości jest inaczej…

Trochę o promieniowaniu

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za faktyczne brązowienie skóry i oparzenia słoneczne, także za powstawanie plam, piegów, przebarwień. Może także przyczynić się do powstania zaćmy ( dobre okulary z filtrem to podstawa).

Promieniowanie UVA jest niestety gorsze od UVB, występuje o takim samym natężeniu o każdej porze roku. Nie powoduje oparzeń ale wnika w głąb skóry powodując fotostarzenie (główna przyczyna powstawania zmarszczek i starzenia się skóry), powstawanie wolnych rodników, zmian nowotworowych i plam po słonecznych. Uszkadza komórki w skórze.

Dla wszystkich amatorów słońca poniżej przestroga przed fotostarzeniem, zdjęcie Billa McElligott 69-latka, który przez 28 lat zarabiał na życie jako kierowca ciężarówki, nigdy nie używał kremów z filtrem przeciwsłonecznym.  Jak wam się wydaje, która strona twarzy była bardziej wystawiona na promieniowanie? Niech to zdjęcie będzie przestrogą dla wszystkich miłośników słońca i solarium.

W takim razie czym kierować się przy wyborze kremów z filtrem?

Na pewno większość osób kojarzy oznaczenie SPF, czyli Sun Protection Factor, z angielskiego wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy im wyższa jest wartość SPF, tym dłuższa i skuteczniejsza ochrona przed oparzeniem  i fotostarzeniem. Ale uwaga! trzydziestka na kremie nie oznacza, że możesz spędzić 30 godzin w pełnym słońcu!

Filtry chemiczne – wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbują promienie UV, a następnie uwalniają je w postaci ciepła, są lekkie, mają nietłustą konsystencję. Mogą uczulać osoby z wrażliwą skórą.

Filtry mineralne – to dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) i tlenek cynku (Zinc Oxide) w połączeniu mają silne działanie przeciwsłoneczne, zapewniające bardzo mocną ochronę. Osadzają się na powierzchni skóry, przez co działają jak tarcza. Dwutlenek tytanu chroni w szczególności przed promieniowaniem UVB, a tlenek cynku przed UVA i w małym stopniu przed UVB. Zalecane szczególnie po silnych zabiegach złuszczających. Dużą ich zaletą jest to, że nie podrażniają i nie uczulają skóry.

Kiedy stosować kremy z filtrem?

Jak już wspomniałam promieniowanie UVA działa w takim samym natężeniu przez cały rok, mało tego ma zdolność przenikania przez chmury, szyby. Dlatego uważam, że kremów z filtrem powinniśmy używać cały rok, zwłaszcza zimą, kiedy promienie słońca odbijają się od śniegu dwa razy mocniej. Jak pisałam we wcześniejszym temacie bloga, Azjaci mają wpojony nawyk wychodzenia z parasolką w celu ochrony przed promieniowaniem, co uważają za całkowicie normalne. Zgadzam się z nimi w 100%, szczególnie starsze osoby powinny brać z nich przykład.

Pamiętajmy, że krem z filtrem należy nakładać 30 min przed ekspozycją na słońce. Jeśli często się pocimy lub pływamy w takich przypadkach dokładamy krem z filtrem co 2 godziny (lub kupujemy wodoodporny). Unikaj słońca w godzinach 11.00-15.00, wtedy jest ono najsilniejsze, noś okulary z dobrym filtrem, kapelusz z szerokim rondem (przy okazji chronisz ramiona przed oparzeniem).

Kobiety w ciąży, z powodu zawirowań gospodarki hormonalnej  bezwzględnie powinny używać kremy przeciwsłoneczne, wręcz uważam, że powinny unikać słońca. To czas, kiedy jesteśmy narażone na oparzenia słoneczne i nieestetyczne przebarwienie zwane melazmą.

Ciekawostka

W 2016 roku Tlenek Cynku ponownie został zaakceptowany jako filtr UV w krajach Unii Europejskiej. Organizacja SCCS (Standing Committee on Cosmetics Products), uznała że filtry mineralne, a także te  w wersji nanocząsteczkowej są bezpieczne.

Nasz produkt: Repaskin Fotoprotector krem/żel 50 ml Sesderma

To produkt liposomowy z foto protektorem o lekkiej, konsystencji z faktorem SPF 50 UVA/UVB. Do kupienia w formie kremu ( dla skór normalnych, suchych)  i żelu (nietłusta konsystencja, przeznaczony dla osób ze skórą tłustą, łojotokową). Jego głównym zadaniem jest jednoczesne chronienie skóry i naprawa uszkodzonego łańcucha DNA komórkowego.

Zawiera fotolizy i enzymy naprawcze , które aktywują się przy kontakcie ze światłem słonecznym. Dzięki temu, że jest zamknięty w liposomach przenika do najgłębszych warstw skóry, zapewniając maksymalną ochronę skóry, dzięki zawartości filtrów mineralnych (fizycznych)  i chemicznych i biologicznych.

Skład: filtry fizyczne, chemiczne i biologiczne (zielona herbata), enzymy reperujące DNA: fotoliza, endonukleaza, egzonukleaza

 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617