Zamaskowane!

Maska ma dużo bardziej wyspecjalizowane działanie i większą moc niż krem. Kiedy warto po nią sięgnąć? Gdy codzienna pielęgnacja nie przynosi zadowalających efektów lub kiedy problem, typu trądzik, przetłuszczająca lub przesuszona, szara i matowa skóra, staje się szczególnie dotkliwy albo kiedy czujesz że przydałoby się Twojej skórze nawilżenie, rozświetlenie.

 

img_1659

 

Przygotowanie

Zanim nałożysz maskę, musisz dokładnie oczyścić skórę twarzy. Nie tylko płynem micelarnym, lub mleczkiem kosmetycznym, żelem do mycia twarzy ale i porządnie wykonanym peelingiem, który usunie martwe komórki naskórka ze skóry twarzy. Tylko w ten sposób umożliwisz działanie aktywnym składnikom zawartych w maseczce. Należy także wziąć pod uwagę, że potrzeby Twojej skóry zmieniają się. Nawet jeśli kiedyś miałaś/eś cerę tłustą, nie znaczy, że do końca musisz stosować kosmetyki niwelujące nadmiar sebum. Z wiekiem skóra traci naturalne nawilżenie i natłuszczenie. Dlatego też po 25 roku życia częściej używamy maseczek do cery mieszanej, a po 35 roku do cery suchej. Zapotrzebowanie skóry zmienia się wraz z porą roku. Jesienią skóra potrzebuje kosmetyków do regeneracji po słonecznej, zimą do ochrony przed mrozem i przesuszeniem, wiosną natomiast potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Warto o tym pamiętać !

 

Skóra Wrażliwa

  • Jest zazwyczaj płytko unaczyniona, przez co bardzo często jej problemem są rozszerzone naczynka i skłonność do podrażnień, przesuszeniem (szczególnie policzki ). Często się zaczerwienia i piecze.
  • Do takich skór szczególnie polecane są maseczki z łagodzącymi wyciągami roślinnymi np oczar wirginijski, algi morskie, miłorząb japoński (Gingko Biloba), zielona herbata, miód, arnika górska, nagietek lekarski, wyciąg ze skrzypu polnego,. Substancje obkurczające naczynia krwionośne np: kasztanowiec, wit C, wit K, wit PP,  rutyna, wyciąg z kwiatu dzikiego mirtu.
  • Olejki eteryczne takie jak : cyprysowy, neroli, sandałowy, różany, z melisy lekarskiej, szałwii.
  • Przy skórze wrażliwej należy szczególnie uważać z kosmetykami zawierającymi zbyt wiele substancji aktywnych, podrażniających. Im mniej składników tym lepiej.

Rada: przed nałożenie maseczki na twarz, włóż ją na parę godzin do lodówki w celu schłodzenia, w ten sposób kosmetyk nałożony na naczynka obkurczy je.

Jaka maseczka: najlepiej w konsystencji kremu lub żelu.

 

Skóra Trądzikowa lub Tłusta

  • Potrzebuje zarówno nawilżenia, jak i wchłaniania nadmiaru sebum, także uregulowania pracy gruczołwo łojowych.
  • Do takich skór szczególnie polecane są maseczki z: cynkiem, miedzią, siarką, glinką kaolinową, kwasy owocowe ( w celu złuszczania martwego naskórka ), olej z drzewa herbacianego (bakteriobójcze działanie), triclosan , alantoina, bisabolol.
  • Ważną rzeczą przy takiej skórze jest także konsystencja kosmetyku. Zbyt ciężkie, tłuste pozatykają pory i mogą wywołać stany zapalne skóry.

Jaka maseczka : najlepiej sprawdzą się maseczki kremowe lub w postaci proszku  z glinki lub błota. Maski bawełniane w formie płatu lub w konsystencji lekkiego żelu, są to formy beztłuszczowe.

 

Skóra Sucha

  • Przy takiej skórze najlepiej postawić na dwa rodzaje maseczek.
  • Pierwszy będzie mieć działanie kertolityczne czyli złuszczające w celu zniwelowania szorstkości i wygładzenia skóry. W jego składzie powinny znajdować się kwasy owocowe np: migdałowy, cytrynowy.
  • Drugi powinien nawilżać i natłuszczać, powinien być bogaty w ceramidy, pochodne cholesterolu, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych, glicerynę, aminokwasy, pantenol, sole kwasu glikolowego, mocznik, proteiny (jedwabiu, z migdałów, z pszenicy, brzoskwini), kolagen i elastyna, kwas hialuronowy, oleje roślinne, ciekłe woski, lanolina .
  • Pierwszy produkt złuszczający zmyj po określonym czasie ( wedłóg wskazań producenta), potem szybko nałóż drugi produkt nawilżający, poczekaj aż skóra go wchłonie i zostaw.

Jaka maseczka : takie skóry najbardziej preferują maseczki o kremowej , jedwabnej konsystencji.

 

Skóra Mieszana

  • Skóra ta łączy problemy zarówno skóry tłustej (najczęściej w tzw strefie T – czoło, nos, broda ) i skóry suchej (policzki).
  • Żeby była dobrze zadbana trzeba zastosować dwa preparaty – inny na partie tłuste i suche.
  • Na strefę T zastosuj maskę w postaci glinki, sproszkowanego kaolinu, a na przesuszone partie w formie nawilżającego kremu.

Rada: Można nałożyć cienką warstwę maseczki z substancjami nawilżającymi  ( lekki żel, emulsja) na całą twarz, a następnie na przetłuszczające się części maseczki z glinki lub błota.

Jaka maseczka: przy tej skórze mamy dwa problemy nawilżanie i matowienie. Na pierwszy problem nakładamy lekki żel, emulsji. Na drugi problem sprawdzą się maseczki w formie glinki, proszku, błota.

 

Skóra Dojrzała

  • Potrzebuje super nawilżenia i składników ekstra przeciwzmarszczkowych, które wygładzą zmarszczki, poprawią jędrność, elastyczność. A przede wszystkim opóźnią procesy starzenia się skóry.
  • Numer 1 w walce ze zmarszczkami są Retinoidy (pochodne witaminy A), wit C, wit E, koenzym q10, algi morskie, peptydy, kinetyna (ma zdolność przedłużania życia fibroblastów), kwas hialuronowy.
  • Warto dostarczać skórze dużej dawki antyoksydantów takich jak : wit C, wit E, wit A, wyciągi roślinne: ekstrakt z pestek winogron, zielonej herbaty, miłorzębu japońskiego.

Jaka maseczka: skóra dojrzała zazwyczaj jest przesuszona, w takim przypadku najlepiej sprawdzi się maska w kremie. Jej preparat nie zostanie wchłonięty do końca (nadmiar można zebrać chusteczką) . Dobrze sprawdzą się maseczki w formie bawełnianych, żelowych płatów, ponieważ dostarczają skórze dużej ilości aktywnych składników.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617