Skóra dojrzała, czynniki wpływające na proces starzenia

Skóra dojrzała bardziej niż inne skóry potrzebuje dobrze zaplanowanej pielęgnacji, dlatego w tym temacie bloga podzielę się z wami kilkoma radami i ciekawostkami. Czym jest starzenie się skóry? Otóż starzenie się to naturalny proces, polegający na zmniejszeniu ilości biologicznie aktywnych komórek organizmu, co za tym idzie spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacji komórek. Jest to niestety proces nieuchronny i dotyczy każdego.

Czynniki wpływające na starzenie

Czynniki odgrywające decydującą rolę w procesie starzenia to między innymi:

 • czynniki genetyczne
 • czynniki wewnętrzne związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej, nieprawidłową dietą i niedoborami witaminowymi, przyjmowanymi lekami oraz stresem. Do tych czynników zaliczamy także przebyte i aktualne choroby, zakażenia bakteriami lub wirusami
 • czynniki zewnętrzne zanieczyszczenie żywności i środowiska, promienie UV, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja skóry

Nasze geny odpowiadają w 60% za to, jak długo nasza skóra będzie jędrna i elastyczna. Jak wiemy po 25 roku życia zaczyna spadać produkcja kolagenu, natomiast po 45 roku życia następuje duża degradacja tej produkcji i żywotności naszego organizmu. Geny uczestniczą w pomaganiu i spełnianiu różnych ról przez białka, głównie pomagają budować kolagen i elastynę w skórze, a także biorą udział w procesach jakie w nich zachodzą czyli wpływają na kondycję naszej skóry i wygląd zewnętrzny.

Bardzo ważnymi czynnikami w procesie starzenia jest nawodnienie oraz rodzaj produkowanego przez nas kolagenu. Każdy z nas produkuje “swój” rodzaj kolagenu, w zależności od naszych genów i wytwarzanych enzymów, które go przekształcają w mocniejszy lub słabszy, kolagen może być bardziej lub mniej odporny na degradację. Osoby, których geny warunkują wytwarzanie kolagenu mocniejszego automatycznie posiadają mniejszą liczbę zmarszczek, natomiast osoby, których organizm produkuje mniejszą ilość będą miały luźniejszą strukturę kolagenu co za tym idzie niestety więcej zmarszczek.

Stres oksydacyjny także stanowi ważny czynnik w procesie starzenia się skóry. Na co dzień jesteśmy narażeni na nadmiar bodźców, dlatego musimy starać się zachować równowagę w tym całym dzisiejszym szybkim świecie, znaleźć chwilę czasu dla siebie na regenerację. Nadmierny stres może wywoływać bezsenność, nadkażenia skóry, czy rozwój wielu chorób, z którymi nie mieliśmy dotychczas do czynienia jak na przykład atopowe lub alergiczne zapalenie skóry lub co gorsza choroby tarczycy. Więcej na temat wpływu stresu oksydacyjnego na skórę przeczytacie we wcześniejszym wpisie na blogu, link poniżej www.dermacare.pl/blog/wplyw-stresu-na-nasza-skore/ tutaj aby nie powielać treści dodam tylko że główne objawy stresu które mogą być sygnałem czy informacją że nasze “lekkie” codzienne stresiki to jednak coś więcej to:

 • bezsenność, stany lękowe, apatyczny nastrój
 • brak apetytu lub napady głodu, kłopoty z trawieniem, otyłość
 • osłabienie układu odpornościowego, podatność na infekcje
 • zaostrzenie chorób np: Hashimoto, cukrzycy
 • rozregulowanie cyklu miesiączkowego, rozregulowanie hormonalne
 • zaostrzenie się zmian skórnych np atopowe zapalenie skóry, łuszczyca
 • choroby dermatologiczne takie jak łysienie, wypadanie włosów, bielactwo

Fotostarzenie, promieniowanie UV odpowiada za szybsze pojawianie się oznak starzenia takich jak zmarszczki. Ten rodzaj fotouszkodzenia skóry określany jest jako fotostarzenie. Mam świadomość iż wiele osób nie ma nawyku lub po prostu zapomina o zabezpieczaniu skóry przed promieniowaniem słonecznym. Pamiętajmy, że na fotostarzenie ma wpływ nie tylko promieniowanie UV, nawet przebywanie przed ekranem komputera może powodować przebarwienia. Dlatego nawet jeśli wykonacie jakikolwiek zabieg, chodźby peelingu pamiętajcie o nałożeniu na skórę filtru ochronnego. Sezon letni w pełni, da się zaobserwować tendencję do mocnego opalania i niekiedy spalania skóry na brąz. Oczywiście wystąpienie opalenizny i fotostarzenia zależy od rodzaju fototypu naszej skóry, ale tak czy inaczej następuje wzrost produkcji metaloproteinaz macierzy (MMP), odpowiedzialnych za degradację i fragmentację włókien kolagenowych, głównie kolagenu typu I. Promieniowanie UVA w porównaniu do promieni UVB, które przenikają do naskórka, ma większą długość fali i przenika głębiej aż do skóry właściwej.

Ważne!

Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni, stanowi 95% całego promieniowania ultrafioletowego, które dociera do ziemi. Przenika przez szkło, chmury i naskórek docierając do skóry właściwej. Wytwarza wolne rodniki ale w czasie opalania  nie wywołuje bolesności skóry. Odpowiada za powstawanie złośliwych i niezłośliwych nowotworów skóry.

Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego. Jest zatrzymywane przez chmury i szkło ale mimo wszystko wnika w naskórek. Odpowiada za opalanie się i oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne ale także może przyczynić się do nowotworów.

Do objawów starzenia się skóry zaliczamy:

 • suchość czyli znaczna utrata elastyczności, zaczynają pojawiać się bardziej widoczne zmarszczki mimiczne, pojawia się upośledzenie zdolności do absorpcji wody i zatrzymywania jej w naskórku
 • zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki wokół oczu i ust
 • naskórek staje się cieńszy i szorstki, komórki skóry wytwarzają się w wolniejszym tempie
 • następują zmiany przyczepności skóry właściwej do naskórka
 • zostaje zaburzone wydzielanie melaniny a wynikiem tego procesu są plamy w miejscach eksponowanych na promienie UV tak zwane plamy pigmentacyjne
 • pogarsza się aktywność i jakość włókien kolagenu i elastyny
 • krążenie krwi w drobnych naczyniach włosowatych ulega zmianie, czego wynikiem jest zwiększona kruchość naczyń 

Nasza zmora – zmarszczki

To nic innego jak wgłębienia w powierzchni skóry. Mimiczne powstają na skutek ruchów naszej twarzy i mikroskurczy mięśni oraz wiotczenia włókien kolagenu i elastyny. Występują głównie na twarzy, najczęściej w kącikach oczu, czole, pomiędzy brwiami i na krawędziach ust. Z kolei zmarszczki głębokie są związane z obwisłą skórą, utratą napięcia i jędrności. Wprowadzają one widoczne różnice w wyglądzie naszej twarzy, to one są odpowiedzialne za podwójny podbródek oraz sprzyjają powstawaniu worków pod oczami. Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek takich jak starcze, mimiczne, posłoneczne, senne i embrionalne (płodowe).

Chodź panuje moda na medycynę estetyczną i wypełnienia dające szybkie efekty, to stosując wyłącznie takie zabiegi, niestety nie będziemy mogli cieszyć się dobrą kondycją skóry. Dlatego rozwiązaniem są terapie skórne uwzględniające pracę nad określonymi tkankami. Do tego potrzebna jest systematyczna pielęgnacja, uzupełniona odpowiednio dobranymi zabiegami oraz stosowanie aktywnie biologicznie składników, które w stężeniach terapeutycznych docierają do głębszych warstw naskórka działając odżywczo, regenerująco i ochronnie. Dlatego tak ważne jest aby znać proces starzenia się skóry, bez tej wiedzy stosowanie odpowiednio dobranych kosmoceutyków nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Na przykład witamina c skutecznie działa dopiero w naskórku inaczej ulega ona degradacji pod wpływem światła i powietrza. Wspierając się nowymi, dostępnymi technologiami łatwiej osiągniemy optymalne dla naszej skóry efekty.

Podsumowanie

Nasze geny, środowisk, styl życia i codzienna pielęgnacja wpływają na sposób w jaki starzeje się nasza skóra. Poza pielęgnacją zewnętrzną warto też świadomie się odżywiać i suplementować aby jak najdłużej cieszyć się piękną i zdrową skórą. 

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

ul. Czysta 4 (Galeria)
50-013 Wrocław
tel. 888-837-617